زاویه سازی صورت  ,آبنما خانگی  ,خیریه سگال  ,صنایع دستی اصفهان  ,میناکاری  ,ویبره  ,خرید دامنه  ,اخبار روز  ,
گزارش كار آموزي و كارورزي  دانلود انلاين دانلود انلاين دانلود انلاين .

دانلود انلاين

دانلود مستقيم كارآموزي در شركت پولاد سازي

كارآموزي در شركت پولاد سازي

سپتيك تانكها سپتيك تانكها مخازن بدون نشتي هستند كه فاضلاب را در خود نگهداري كرده و موجب تجزيه آنها بوسيله باكتريها مي شوند سپتيك تانكها بر خلاف چاهها بر رو ي فاضلاب عمل كرده و وسايل بهداشتي تري براي دفع فاضلاب محسوب مي شوند ساختمان و نصب سپتيك تانكها را بايستي با توجه به مقررات شهري انجام داد فاضلاب از طريق مجراي خروجي از منزل به سپتيك تانك داخ

دانلود كارآموزي در شركت پولاد سازي

مقالاتي در مورد كارآموزي در شركت پولاد سازي پروژه هايي در مورد كارآموزي در شركت پولاد سازي مطالبي در مورد كارآموزي در شركت پولاد سازي
دسته بندي كارآموزي
فرمت فايل doc
حجم فايل 20 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 45

لوله ها و اتصالات :

براي سيستم هاي آبرساني و فاضلاب منازل لوله هاي گوناگون و در كيفيت ها مختلفي وجود دارند و هر يك از اين انواع مزايا و نواقص خاص خود را داراست.

براي انتخاب بهترين لوله ،آشنايي با انواع مختلف آن و هم چنين اتصالات و رابط هاي مختلف ضروري مي باشد در لوله كشي منازل از چندين نوع لوله استفاده مي شوند كه در اين نوع عبارتند از:لوله چدني لوله برنجي و فولادي-لوله مسي-لوله پلاستيكي.

لوله چدني:

از لوله چدني معمولا در سيستم فاضلاب منزل در محل مجراي اصلي و لوله هوا گير اصلي استفاده مي شود اين نوع لوله گاهي در خطوط افقي فاضلاب نيز بكار برده مي شوند.

لوله چدني از آنجا كه دوام فوق العاده زيادي را داراست براي لوله كشي در زير زمين بسيار مناسب است اما بهرحال خيلي سنگين بوده و نصب آن نيز وقت گير است.

سيستم هاي تخليه يا فاضلاب :

سيستم فاضلاب منزل ،آب آلوده و مصرفي را از خانه دور ساخته و آنرا در فاضلاب عمومي يا چاه و يا سپتيك تانك خصوصي منزل تخليه             مي كند.جريان فاضلاب صرفا بعلت فشار ناشي از ثقل زمين يا وزن آب صورت مي گيرد.

سيستم فاضلاب از سيستم آب رساني كاملا جدا است تا از آلودگي آب تازه شما جلوگيري بعمل آيد اما بهر صورت مواردي هستند كه احتمال آلودگي در آنها وجود دارد . اين موارد به ارتباط بيني موسوم بوده و در فوق شرح داده شده اند.

در سيستم فاضلاب خانه ،آب و كثافات از محل وسايل مصرفي و آبريزگاه ها و از طريق لوله هاي فاضلاب فرعي بطرف لوله اصلي فاضلاب حركت مي كنند. لوله اصلي فاضلاب به مجراي تخليه متصل مي شود كه فاضلاب از طريق آن خانه را ترك مي كند. دريچه هاي درب داراي (سه راهي درب دار) هستند كه معمولا در يكطرف هر خط افقي فاضلاب وجود دارند از محل اين راه بازكن ها مي توان در مواقع بند شدن فاضلاب به باز كردن آن مبادرت نمود.

هر وسيله مصرف آب به يك لوله هوا گيري وصل شده است كه اين به نوبه خود به يك هوا گير پشت بام متصل است هواگير اصلي خود ادامه قسمت بالاي لوله فاضلاب اصلي است و بهمه توالت هاي خانه متصل مي باشد . هوا گير هاي به وسايل مصرف آب ديگر وصل هستند .هوا گير ها گازهاي فاضلاب را خارج ساخته و موجب مي گردند كه سيستم تخليه منزل فشاري معادل فشار فضاي آزاد داشته باشد.

پرداخت و دانلود

 


بلافاصله پس از پرداخت ، لينك دانلود به شما نمايش داده مي شود و همچنين يك نسخه نيز براي شما ايميل مي شود .

كلمات كليدي : كارآموزي در شركت پولاد سازي , مقالاتي در مورد كارآموزي در شركت پولاد سازي , پروژه هايي در مورد كارآموزي در شركت پولاد سازي , مطالبي در مورد كارآموزي در شركت پولاد سازي


برچسب: كارآموزي در شركت پولاد سازي، مقالاتي در مورد كارآموزي در شركت پولاد سازي، پروژه هايي در مورد كارآموزي در شركت پولاد سازي، مطالبي در مورد كارآموزي در شركت پولاد سازي،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۵ساعت: ۰۳:۳۸:۳۲ توسط:اميد ترابي موضوع:

دانلود مستقيم كارآموزي در شركت كامپيوتري (منبع تغذيه و …)

كارآموزي در شركت كامپيوتري (منبع تغذيه و …)

واحد كارآموزي يكي از مهمترين واحدهاي درسي است كه دانشجويان ملزم به گذراندن اين واحد مي باشند اين دوره از اهميت زيادي برخوردار مي باشد وزماني مشخص ميگردد كه دانشجويان فارغ التحصيل از دانشگاهها ازلحاظ كار عملي وبكارگيري آموخته هاي تئوري خود درعمل ناتوانند همچنين اين دوره جهت آشنايي با محيط كار وفضاي حاكم برآن نيزمفيدميباشد لذا اينجانب بنا به رشته ت

دانلود كارآموزي در شركت كامپيوتري (منبع تغذيه و …)

مقالاتي در مورد كارآموزي در شركت كامپيوتري  مطالبي در مورد كارآموزي در شركت كامپيوتري پروژه هايي در مورد كارآموزي در شركت كامپيوتري
دسته بندي كارآموزي
فرمت فايل doc
حجم فايل 37 كيلو بايت
تعداد صفحات فايل 66

Case به تنهايي فقط وظيفه نگهداري قطعات با استاندارد مكاني تعيين شده و خنك كردن قطعات و جدا كردن آنها (قطعات حساس) را از محيط اطراف بر عهده دارد. Case يك قسمت بسيار مهم در خود دارد كه كار آن تبديل برق و رساندن آن به ولتاژهاي پايين در حد نياز و استفاده اجزاء  داخل Case وقطعات در ارتباط با Case مي باشد.

نام اين قسمت بهتر است بگويم اين قطعه Power يا منبع تغذيه مي باشد. Power نقش بسيار مهم در حفظ قطعات و بالا بردن عمر مفيد آنها دارد. و اين موضوع سبب مي شود كه يكي از مهمترين قطعات سيستم به شمار آيد و انتخاب Case خوب را مهم مي سازد. Power چند نوع دارد كه معروفترين آنها مدلهاي AT وATX مي باشد باتواناي مصرفي متفاوت كه بر حسب نياز انتخاب مي شوند.

نكات و يادگرفته هايم در اين چند صفحه نمي گنجد ولي اميد وارم بتوانم مطالب مفيد و سود مندي را روي صفحه كاغذ آورده باشم.

نگاهي ژرف به ساختار منبع تغذ يه

رده بندي منابع تغذيه

يك توليد كننده سيستم بايستي بتوانند مشخصات فني منبع تغذيه اي كه در داخل سيستمهايش از آن استفاده ميكند را در اختيار شما قرار دهد. شما ميتوانيد اينگونه اطلاعات را در دفترچه راهنماي مرجع فني سيستم و   يا بر روي بر چسبهائي كه مستقيما بر روي منبع تغذيه نصب شده اند پيدا كنيد. توليد كنندگان منبه تغذيه نيز ميتوانند چنين اطلاعاتي را عرضه كنند. كه اگر بتوانيد توليد كننده آن را شناسائي كرده و از طريق وب مستقيما با آنها ارتباط بر قرار نمائيد؛ارجحيت دارد. مشخصات ورودي ؛ بصورت ولتاژ و مشخصات خروجي به صورت آمپر در سطوح مختلف ولتاژ قيد ميشود .IBM  سطح Wattage خروجي را با عنوان Wattage Specified Output  گزارش مي دهد . اگر توليد كننده منبع تغذيه شما Wattage  كلي را ذكر نكرده است؛ مي توانيد با استفاده از فرمول زير ؛ مقدار آمپر را به مقدار وات تبديل كنيد:

Amps×Wattage = Volt

براي مثال اگر يك مادر برد 6 آمپر از جريان 5+ ولت مصرف كند؛ بر اساس اين فرمول 30 وات مصرف خواهد داشت .

 

پرداخت و دانلود

 

 


بلافاصله پس از پرداخت ، لينك دانلود به شما نمايش داده مي شود و همچنين يك نسخه نيز براي شما ايميل مي شود .كلمات كليدي : كارآموزي در شركت كامپيوتري (منبع تغذيه و …) , مقالاتي در مورد كارآموزي در شركت كامپيوتري , مطالبي در مورد كارآموزي در شركت كامپيوتري , پروژه هايي در مورد كارآموزي در شركت كامپيوتري


برچسب: كارآموزي در شركت كامپيوتري (منبع تغذيه و …)، مقالاتي در مورد كارآموزي در شركت كامپيوتري، مطالبي در مورد كارآموزي در شركت كامپيوتري، پروژه هايي در مورد كارآموزي در شركت كامپيوتري،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۱ مهر ۱۳۹۵ساعت: ۱۰:۵۱:۱۴ توسط:اميد ترابي موضوع:

گزارش كارآموزي شبكه Admini stratar در 42 صفحه ورد قابل ويرايش

گزارش كارآموزي شبكه Admini stratar

گزارش كارآموزي شبكه Admini stratar

دسته: گزارش كار آموزي و كارورزي
فرمت فايل: doc
حجم فايل: 127 كيلوبايت
تعداد صفحات فايل: 42

گزارش كارآموزي شبكه Admini stratar در 42 صفحه ورد قابل ويرايش

 

خريد

گزارش كارآموزي شبكه Admini stratar در 42 صفحه ورد قابل ويرايش

مقدمه

راه‌اندازي، كنترل و نگهداري شبكه شايد يكي از مشكل‌ترين و دشوارترين بخشهاي كاري يك Administrator يا مسئول سايت باشد. چون مشكلات و عيوب ناشي از سخت افزارهاي يك شبكه، با مشكلات وعيوب‌ ناشي از برنامه‌هاي نرم افزاري شبكه ادغام شده و اگر به فرض در هنگام تنظيم شبكه مشكلي به وجود آيد، وقت زيادي تلف خواهد گرديد تا بفهميم مشكل از ناحيه سخت افزاري است يا نرم افزاري لذا اين جزوه حاصل تجربيات عملي اينجانب در مدت 240 ساعت كارآموزي در شركت خدمات فني ساعت شهر شرق مي‌باشد كه شامل مباحثي در موردAdministrator  شبكه، پروتكلها، سرويس‌هاي شبكه و طريقه نسب و بكارگيري آنها مي‌باشد تا شايد كمكي هر چند ناچيز در جهت رفع مشكلات و موانع دانشجويان عزيز در اين زمينه باشد.

 

 

تنظيم و كنترل برنامه Network Nelghborhood

بعد از نصب كارت شبكه آيكون تنظيمات آن در درون Conrtol Panel  يا همچنين ميز كار يا Desktop  جهت تنظيمات قابل مشاهده است.

جهت تنظيم شبكه كافي است شما روي آيكونNetwork Neighborhood  كليك راست نموده و گزينهProperties  را انتخاب نماييد.

قبل از شروع كار و تنظيمات لازم مي‌دانم شما را كمي با اين پنجره و مشخصات آن آشنا نمايم.

درون اين پنجره پوشه‌هاي (Tab) گوناگوني وجود دارد و مهمترين آنها قسمت Configurations  يا پيكربندي شبكه و بخش Jdentification  يا مشخصات و شناسايي كامپيوتر مي‌باشد.

در بخش Configurations يا پيكربندي معمولاً‌ گزينه‌هاي جهت بكارگيري، Client Protocols  ,( )  adapters (  ) (  )  وservices  (  ) وجود دارد.

Clients .

نرم افزارهاي Clients شما را قادر مي‌سازد كه پرينترها و فايهاي مشترك (Shared) را در كامپيوتر‌هاي ديگر مشاهده و استفاده نماييد.

Adapters.

 adapters ، يك وسيله سخت افزاري است كه از نظر فيزيكي مشخص مي‌كند كامپيوتر شما به شبكه متصل است.

Protocol :

نشانگر يك زبان مشترك است كه كامپيوترها جهت ارتباط با يكديگر از شبكه نياز دارند. (كامپيوترها بايد از يك زبان مشتركTcp/Ip  جهت ارتباط با يكديگر استفاده نمايند.)

Services:

بعضي از سرويسهاي شما را قادر مي‌سازند كه شما بتوانيد فايلهاي و پرينترهاي خود را با ديگران در شبكه مشترك (Share)  نماييد و سرويسهاي ديگري جهت گرفتن پشتيبان اتوماتيك از سيستم (Automatic system bacukp) تنظيمات و ثبت از راه دور (Remote Registory) و عامل كنترل و مشاهده شبكه(Network Monitor Agent)  وجود دارند.

در زير اين گزينه‌ها سه دكمه Remove,  AddوProperties  وجود دارد كه با كليك روي دكمه Add پنجره‌اي باز مي‌شود كه شما مي‌توانيد در صورت نياز از آن protocol) , services,clint , (adapter  مورد نياز خود را اضافه نماييد.

و درصورتي كه بخواهيد گزينه‌اي را حذف نماييد آن را انتخاب نموده و روي دكمه Remove  كليك نماييد. برنامه حذف خواهد گرديد.

با انتخاب گرينه‌اي و كليك روي دكمه properties  شما مشخصات و تنظيمات جزئي و بيشتري را در پنجره باز شده مشاهده خواهيد نمود.

در بخش Primary Network Logon ، شما مي‌توانيد با كليك در مثلث پايين رو، نوع اتصال به شبكه را انتخاب نماييد. اين بخش نشان مي‌دهد كه كدام شبكه اتصال شما را پشتيباني خواهد نمود. بنابراين شما از آن شبكه استفاده نماييد. مثلاً اگر شما windows Logon را انتخاب نماييد شما به ويندوز 98   متصل بوده و در صورتي كه شبكه شما قطع باشد شما هيچ پيامي بر اين مبني نخواهيد داشت. ولي اگر گزينه Client for Microsoft network  را انتخاب نموده باشيد، هنگام ورود به ويندوز پنجره‌اي از شما نام كاربرد (User Name)  و رمز ورود (password)  و احتمالاً Domain  يا نام شبكه را از شما خواهد خواست و در صورتيكه شبكه شما دچار مشكل باشد، پيامهاي هشدار دهنده رد اين بخش مشاهده خواهيد نمود.

در قسمت انتهايي اين پنجره يك دكمه فشاري به نام File and printers Sharing  وجود دارد كه با كليك روي آن پنجره ديگري باز مي‌شود كه شما مي‌توانيد با كليك درون جعبه‌هاي دو گزينه موجود اجازه دهيد ديگران از فايلها و پرينترهاي Share  شده و مشترك شما استفاده نمايند.

در قسمت Tab (Identification)  يا مشخصات كامپيوتر شما سه كادر وجود دارد كه عبارتند از:

Computer Name :

كار ابزارهاي TCP/ IP

روش پياده سازي پروتكل‌هاي Tcp/ Ip در ويندوز 2000  حاوي مجمو‌عه‌اي از ابزارهاي و برنامه‌هاي كمكي است كه كاربران و مديران شبكه به وسيله آنها مي‌توانند بر فعاليتهاي پروتكل‌هاي Tcp/ Ip نظارت داشته باشند.

و در صورت لزوم نسبت به رفع اشكال آنها اقدام كنند. بسياري از برنامه‌هاي كمكي، نگارشهاي مبتني بر ويندوز2000  همان برنامه‌هائي هستند كه بر محيطهاي مبتني بر Tcp/ Ip توليد شده‌اند وامروز ابزارهاي استاندارد براي مديران شبكه به شمار مي آيند.

برنامه كمكي Ping

Ping اصلي‌ترين و متداولترين برنامه كمكي در رابطه با Tcp/ Ip مي‌باشد. اين در واقع ابزاري است كه با استفاده از آن مي‌توانيد فعال بودن پروتكل Tcp/ Ip را در كامپيوترتان مشخص كنيد.

همچنين امكان اتصال به ساير كامپيوترهاي موجود در شبكه و يا امكان تعيين آدرس IP مربوط توسط سرويس دهنده DNS  را نيز مشخص مي‌كند.

C:/> Ping        PC ADM 09

 IP دستگاه  C:/> Ping      

همچنين با استفاده از اين دستور ميتوان فهميد كه آيا كامپيوتر مورد نظر در شبكه روشن است يا خاموش.                    IP دستگاه  C:/> Ping-a         

با استفاده از اين دستور نيز مي توان نام دستگاه مورد نظر درشبكه را كه IP آن را مي‌دانيم پيدا كنيم.

Net Send

Net Send  برنامه كمكي ديگري در رابطه Tcp/ Ip مي‌باشد با استفاده از اين دستور مي‌توان براي هر كامپيوتر موجود در شبكه كه نام آن را مي‌دانيم پيغام فرستاد.

البته لازم به ذكر است كه با استفاده از اين دستور كامپيوتر گيرنده مي‌فهمد كه اين پيغام از كدام سيستم براي او فرستاد شده.

 

خريد


برچسب: گزارش كارآموزي شبكه Admini stratar، گزارش كاراموزي شبكه Admini stratar، كاراموزي شبكه Admini stratar، كارورزي شبكه Admini stratar، دانلود گزارش كارآموزي شبكه Admini stratar، شبكه، ،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ تير ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۲۹:۲۵ توسط:اميد ترابي موضوع:

گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي در 56 صفحه ورد قابل ويرايش

گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي

گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي
دسته: گزارش كار آموزي و كارورزي
فرمت فايل: doc
حجم فايل: 69 كيلوبايت
تعداد صفحات فايل: 56

گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي در 56 صفحه ورد قابل ويرايش

 

خريد

گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي در 56 صفحه ورد قابل ويرايش 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                               صفحه

فصل اول- كليات

پيشگفتار .................................................................................................................... 2

نكاتي درباره ايمني .................................................................................................... 3

 

فصل دوم -  معرفي پالايشگاه تهران

1-2- معرفي پالايشگاه تهران.................................................................................... 6

1-1-2- تاريخچه اي از پالايشگاه تهران ................................................................. 7

2-1-2- لزوم تصفيه نفت خام و آزمايش فرآورده هاي آن.................................... 9

2-2- معرفي دستگاه هاي اصلي پالايش................................................................... 10

1-2-2- معرفي دستگاه تقطير در جو ..................................................................... 10

2-2-2- معرفي دستگاه تقطير در خلاء.................................................................... 11

3-2-2- معرفي دستگاه تهيه گاز مايع ..................................................................... 11

4-2-2- معرفي دستگاه كاهش گرانروي.................................................................. 11

5-2-2- معرفي دستگاه تبديل كاتاليستي.................................................................. 12

6-2-2- معرفي دستگاه توليد هيدروژن................................................................... 12

7-2-2- معرفي دستگاه ايزوماكس........................................................................... 13

8-2-2- معرفي واحد روغنسازي............................................................................. 13

9-2-2- نحوه استخراج مواد روغني بوسيله  حلالها................................................ 14

3-2- معرفي مجتمع كارخانجات روغن سازي پالايشگاه تهران............................... 15

1-3-2- معرفي واحد تصفيه با حلال پروپان........................................................... 15

2-3-2- معرفي واحد فورفورال............................................................................... 16

3-3-2- معرفي واحد موم گيري ............................................................................. 16

4-3-2- واحد تصفيه با هيدروژن............................................................................ 17

4-2- معرفي سرويس هاي وابسته به پالايشگاه....................................................... 18

تقسيم بندي قسمتهاي مختلف داخل آزمايشگاه  و آزمايش هاي مربوطه.................

فصل سوم- كنترل

1-3- اندازه گيري نقطه اشتعال در فضاي باز ........................................................ 21

2-3- اندازه گيري نقطه اشتعال در فضاي بسته...................................................... 22

3-3- اندازه گيري نقطه اشتعال در فضاي بروش able.......................................... 23

4-3- اندازه گيري ميزان فورفورال در مواد روغني................................................ 24

5-3- تست ميزان نفوذپذيري بري روي مواد نفتي.................................................. 24

6-3- اندازه گيري نقطه نرمي قير............................................................................. 25

7-3- اندازه گيري فشار بخار در مواد نفتي............................................................. 26

8-3- اندازه گيري گراويتي بر  روي مواد نفتي ...................................................... 27

9-3- رنگ سنجي در مواد روغني............................................................................ 28

10-3- اندازه گيري ويسكازيته در مواد نفتي........................................................... 29

11-3- اندازه گيري نقطه ريزش در مواد روغني..................................................... 30

12-3- تقطير مواد نفتي............................................................................................. 31

13-3- اندازه گيري نقطه انجماد بر روي سوخت جت............................................. 32

14-3- اندازه گيري ميزان خوردگي مواد نفتي ....................................................... 33

15-3- محاسبه ميزان اسيديته در مواد نفتي............................................................ 33

16-3- محاسبه نقطه آنيلين در مواد نفتي................................................................. 34

17-3- تست متيل اتيل كتون در مواد نفتي............................................................... 35

18-3- اندازه گيري ميزان ضريب شكست در مواد روغني..................................... 35

19-3- اندازه گري درجه آرام سوزي بنزين (octan)............................................ 36

فصل چهارم- آزمايش هاي انجام شده بر روي آب

1-4- آزمايش هاي موجود بر روي آب صنعتي....................................................... 40

1-1-4- اندازه گيري سختي كل در آب صنعتي....................................................... 40

2-1-4- اندازه گيري T.D.S در آبهاي صنعتي....................................................... 40

3-1-4- اندازه گيري سيليس در آبهاي صنعتي....................................................... 41

4-1-4- اندازه گيري نالكو 354 در آبهاي صنعتي.................................................. 41

5-1-4- اندازه گيري ميزان Cl- در آب صنعتي....................................................... 42

6-1-4- اندازه گيري ميزان نمك در آب صنعتي...................................................... 42

7-1-4- اندازه گيري قليائيت نمك در آب صنعتي.................................................... 43

8-1-4- اندازه گيري pb در آب صنعتي.................................................................. 43

9-1-4- فسفات در آب صنعتي................................................................................. 44

10-1-4- ميزان اندازه گيري PH در آب صنعتي.................................................... 44

2-4- آزمايش هاي متداول بر روي آب ترش

1-2-4- اندازه گيري ميزان دي گليكول آمين بر روي آب ترش (D.G.A)............ 45

2-2-4- اندازه گيري T.D.S و هدايت سنجي در آبهاي ترش................................ 46

3-2-4- اندازه گيري ميزان H2S بر روي آب ترش واحد S.R.P.......................... 46

4-2-4- اندازه گيري آمونياك در آب ترش............................................................. 46

5-2-4- اندازه گيري نمك در آب ترش.................................................................... 47

6-2-4- اندازه گيري PH در آب ترش.................................................................... 47

7-2-4- اندازه گيري نيتريت در آب ترش................................................................ 47

8-2-4- اندازه گيري ميزان Fe در آب ترش........................................................... 48

9-2-4- تست spent بر روي آب ترش................................................................... 48

10-2-4- اندازه گيري قليائيت كل ........................................................................... 49

11-2-4- اندازه گيري مركاپتان در آب ترش.......................................................... 49

فصل پنجم - ليست آزمايشهاي موجود در قسمتهاي ديگرآزمايشگاه

1-5- ليست آزمايشهاي گاز...................................................................................... 51

2-5- ليست آزمايشهاي ويژه .................................................................................. 51

3-5- ليست آزمايشهاي تجزيه ................................................................................ 51

 

 

پيشگفتار

پس از سپري شدن مراحل اوليه دانشجويي در رشته كاربردي لازمه تكميل جنبه هاي عملي آن گذراندن دوره كارآموزي مي باشد تا بدين وسيله با جنبه هاي كاربردي معلومات حاصل شده آشنايي دقيق حاصل شود.

اكنون اينجانب اين دوره را درشركت پالايش نفت تهران، در قسمت آزمايشگاه كنترل كيفيت مواد زير نظر اساتيد مجرب و كارآزموده كه هدفشان تنها آشنايي بيشتر دانشجويان شركت كننده با جنبه هاي علمي و متعادل كردن معلومات تئوري و عملي مي باشد طي نمودم. اكنون پس از طي دوران كارآموزي اين پايان نامه را باتمام رسانيدم از كليه اساتيدي كه مرا در انجام اين امر ياري نمودند كمال تشكر و سپاسگزاري را دارم.

 

 

ايمني

مسائل ايمني و بهداشتي كار از جمله مسائلي هستند كه امروزه توجه بسياري از مسئولان و مديران را در سطوح خرد و كلان جامعه به خود جلب كرده است و اقدامات مؤثري نيز در اين زمينه انجام گرفته است. ولي متأسفانه به رغم اين توجهات و سرمايه گذاريها همه ساله در تمام جهان شاهد حوادث و سوانحي هستيم كه موجب مرگ هزاران انسان بي گناه و مجروح و معلول شدن ميليونها انسان ديگر مي‎شود و خسارات جبران ناپذيري ايجاد مي‎كند. تلفات ناشي از  حوادث و سوانح در محيط هاي كاري از سال 1955 ميلادي بيش از مرگ و ميرهاي ناشي از جنگ ها و حوادث طبيعي بوده است.

حوادثي از قبيل حوادث نيروگاههاي اتمي، وسايل حمل و نقل موتوري، فرو ريختن سقف ساختمانها، سقف معادن با انفجارهاي درون آن، همه ساله جان ميليونها انسان را در معرض خطر قرار داده و ميلياردها دلار خسارت مالي، درماني و مستغلاتي ايجاد مي كند.

 

مجموعه دستور العمل هاي ايمني

1.  استفاده از مقررات استحفاظي فردي در محيط كار - بر اساس مقررات جاري صنعت نفت، استفاده از وسايل استحفاظي نظير لباس كار، كفش، كلاه، دستكش و عينك ايمني براي كليه  كسانيكه در وحدهاي مختلف وزارت نفت به كار اشتغال دارند اجباري است. اين وسايل با توجه به نوع مشاغل و در زمانهاي مشخص، و درخواست سرپرستان واحدها و تاييد ادارات ايمني بين كاركنان توزيع مي گردد. سرپرستان و مسئولين ادارات موظفند براستفاده مطلوب و به موقع از اين وسايل توسط كاركنان نظارت نمايند. ادارات ايمني برحسن اجراي اين امر نظارت لازم را اعمال نمايند.

2.  حيطه بندي تاسيسات و كنترل تردد - ورود افراد متفرقه به واحدهاي عملياتي و صنعتي مجاز نمي باشد. فقط كاركنان هر واحد مجاز به تردد در واحد مربوطه مي باشند. ورود ساير كاركنان جهت انجام كارهاي اداري و تعميراتي با در دست داشتن مجوز از مسئولين ذيربط مسير مي‎باشد. بدين جهت مسئولين واحدها موظفند كه مناطق تحت سرپرستي خود را با علائم و نشانه هاي كاملاً مشخص تعيين و از ورود افراد متفرقه ممانعت بعمل آورند. در اين راستا سازمان حراست با علامت گذاري كارتهاي شناسايي كاركنان محدوده تردد آنها را مشخص مي نمايد. مراجعه بازديدكنندگان و افراد غيرشركتي به واحدهاي عملياتي پس از اخذ مجوز حراست بايد در معيت مسئولين واحدهاي عملياتي يا نماينده آنان صورت گيرد.

3.  بازرسي سيستم امداد و اطفاء حريق- به منظور حصول اطمينان از صحت عملكرد سيستم هاي فوق الذكر كليه وسايل ثابت و سيار‌آتش نشاني و ايمني مستقر در واحدهاي عملياتي، ادارات و ايستگاههاي آتش نشاني مي بايستي توسط مسئولين ايمني و آتش نشاني مورد بازرسي دقيق قرار گرفته و مطابق با استانداردهاي مربوط آزمايش و از سلامت آنها اطمينان حاصل شود. اين بند شامل: كپسولهاي اطفاء حريق دستي و چرخدار، شلنگها، نازلها، هايدرنتها، سيستم هاي اعلام و اطفاء حريق ثابت، تلمبه و خودروهاي آتش نشاني، تلمبه ها، دستگاههاي كف ساز آتش نشاني، چشم شوي ها،‌ آمبولانس، دستگاه هاي تنفسي، فيلترها و وسايل امداد نجات مي  گردد.

4.  ضبط و ربط در تاسيسات و اماكن- مسئولين واحدها و بازرسان ايمني  موظفند كه از واحدهاي عملياتي و محوطه هاي مربوط به طور منظم بازديد و بازرسي بعمل آورده، مواد ناامين را شناسايي نموده و با همكاري مسئولين ذيربط نسبت به رفع آنها اقدام بعمل آورند.

5.  مقررات صدور پروانه هاي كارهاي سرد  وگرم - صدور پروانه هاي كارهاي سرد و گرم براي انجام كارهاي مختلف براساس مقررات و دستور العمل هاي مندرج در كتاب مقررات ايمني نفت الزامي مي‎باشد. اين پروانه ها بايستي بطور دقيق تكميل و دستورات مندرج در آن بطور كامل رعايت گردد. در صورت نياز آزمايشات گازهاي قابل اشتعال اكسيژن و گازهاي سمي بايستي توسط افراد مجرب وآگاه و تاييد شده انجام گيرند.

بديهي است امضاء كنندگان پروانه كار مسئول عواقب احتمالي ناشي از عدم رعايت مفاد مندرج در پروانه كار مي باشد.

در اين پروانه ها مي بايستي شرايط محيط كار و اقدامات احتياطي كه لازم است صورت گيرد دقيقا ذكر شده و از كلي گوئي اجتناب گردد مسئولين و بازرسان ايمني موظفند كه از كارهائيكه براي آنها پروانه كار صادر نشده و يا اقدامات احتياطي كافي براي آنها صورت نگرفته ممانعت بعمل آورند.

 

هدف: اندازه گيري ميزان فورفورال مواد روغني مي‎باشد.

خلاصه شرح:

ابتدا مقدار x گرم از نمونه مورد نظر (بستگي به ميزان فورفورال موجود در نمونه دارد) در داخل قيف جدا كننده مي ريزيم در ادامه به آن 100cc بي سولفيت سديم 26 گرم در ليتر اضافه مي كنيم حدود 10 دقيقه آنرا بحال خود گذاشته (پس از آنكه آنرا بمدت ده دقيقه shake مي كنيم) تا تشكيل دولايه آبي و روغني دهد حال آنرا دكانته كرده ميزان 5cc از آنراداخل ارلن ريخته و 20cc به آن آب مقطر مي افزايم و در مجاورت چپ نشاسته بعنوان انديكاتور بايد  نرمال تيتر مي كنيم نقطه پايان تيتراسيون با تشكيل رنگ آبي پايدار معلوم مي‎شود حال ميزان مصرفي يد  را  z در نظر  مي گيريم در ادامه 10cc محلول بي كربنات سديم 84 گرم در ليتر اضافه نمونه و با مشاهده عدم تغيير در رنگ آبي اوليه حاصل از تيتراسيون به عدم وجود فورفورال در نمونه پي مي بريم و نتيجه را trace گزارش مي‎دهيم. اما اگر بمحض افزودن بي كربنات رنگ محلول داخل ارلن بي رنگ شد تيتراسيون را بايد تا آبي رنگ شدن ادامه مي‎دهيم اين رنگ بايد بميزان 30s پايدار بماند حجم يد را در اين مرحله Y مي ناميم.

 درصد وزني فورفورال

وزن ملكولي محلول يد= 96

نرماليته محلول يد= N

وزن كل نمونه بر گرم= 20

مقدار يد مصرفي براي مرحله اول تيتراسيون= Zml

مقدار كل يد مصرفي بر حسب سانتيمتر مكعب = Y

 

5-3- اندازه گيري ميزان نفوذپذيري براي مواد نفتي

هدف: اندازه گيري مقادير نفوذپذيري مي باشد.

خلاصه شرح:

ابتدا نمونه ها راداخل oven قرار داه و حرارت را بين 80-90 درجه سانتي گراد قرار مي‎دهيم تا نمونه روان گردد و بمدت 1-1.5  ساعت در هواي محيط قرار مي‎دهيم سپس نمونه را در ظرف انتقال قرار داده و در حمام با دماي 25 درجه سانتيگراد قرار مي‎دهيم مدت زمان قرار دادن در اين مرحله 1-1.5 ساعت است پس از اين مدت زمان نمونه را خارج و ميزان نفوذپذيري آنرا اندازه مي گيريم. (نفوذپذيري عبارتست از مقدار فرو رفتگي كه سوزن (جمعا) با سرباره 100 گرم بمدت 5 ثانيه در درجه حرارت 25  درجه سانتيگراد ايجاد مي‎كند) در تمام حالات سوزن و بار مشخص طوري تنظيم گردد كه با سطح نمونه در تماس باشد و اين عمل بدين صورت است كه نوك سوزن را با تصويري از سوزن كه توسط منبع نوري در سطح نمونه ايجاد مي‎شود بهم متصل ميكنيم حال اينكه عقربه صفحه شماره گيره دستگاه روي صفر منطبق گردد حال سوزن را براي مدت معيني كه همان  5 ثانيه است رها كرده و حداقل اين عمل را سه بار در قسمت هاي مختلف ظرف بفاصله  1 سانتي متر از كناره ظروف تكرار كرده  و نتايج را ثبت مي كنيم و بعد از آزمايش سوزن را با ماده موجود تميز كرده (تتراكلروكربن يا وازلين) و متوسط ميزان اعداد بدست آمده را گزارش مي كنيم اين اعداد نبايد بيشتر از مقادير زير با هم اختلاف داشته باشند.

 

خريد

 


برچسب: گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي، گزارش كاراموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي، كاراموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي، كارورزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي، دانلود گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي، آزمايش، كنترل، كيفيت، مواد نفتي،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ تير ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۲۸:۱۶ توسط:اميد ترابي موضوع:

گزارش كارآموزي مهندسي پزشكي در 53 صفحه ورد قابل ويرايش

گزارش كارآموزي مهندسي پزشكي

گزارش كارآموزي مهندسي پزشكي
دسته: گزارش كار آموزي و كارورزي
فرمت فايل: doc
حجم فايل: 85 كيلوبايت
تعداد صفحات فايل: 53

گزارش كارآموزي مهندسي پزشكي در 53 صفحه ورد قابل ويرايش

 

خريد

گزارش كارآموزي مهندسي پزشكي در 53 صفحه ورد قابل ويرايش 

در ابتدا و قبل از هر چيز برخود لازم مي دانم از راهنمايي هاي استاد مربوط جناب آقاي دكتر ميكائيل و همكاري هاي صميمانه و صادقانه جناب آقاي مهندس نوري و همچنين پدر ومادرم كه همواره مرا حمايت كرده اند كمال تشكر را بنمايم.

افراد ديگري كه لازم است از ايشان تشكر نمايم:

-         جناب آقاي دكتر سيدحسين صمداني فرد

از بخش تحقيقات غدد دانشكده علوم پزشكي دانشگاه شهيد بهشتي

-         جناب آقاي دكتر خامنه، مسئول بخش آزمايشگاه بيمارستان طالقاني

چكيده مطالب:

بشر از ابتدا تا كنون همواره به دنبال دست يابي به روشهايي جهت تسهيل امورزندگي براي خود بوده است. دراين راه تلاشهاي كرده و گاه با شكست و گاه با موفقيت روبرو شده است اما موردي كه پژوهندگان واقعي و منقي اعلم انجام مي دهند اين است كه از شكست ها درس گرفته و تجارب خودرا در تلاشهاي آينده به كار مي بندند بر علم اندوزي استفاده از تجارب هم ما را در انجام امور ياري مي‎كند.

حال چه بهتر است كه به جاي آن كه منتظر شكست هايمان شويم تا از آن درس بگيريم، بياييم و با علم دوزي تجارب ديگران را براي خود بكار بگيريم و بدينوسيله شكست ديگران پل موفقيت ما بشود.

هدف دوره ماي انيفيپيني كارآموزي علاوه بر علم اندوزي كاربردي و عملي، آشنايي با تجربه ها و شكست هاي ديگران است تا با تفكر درست و عملي، بتوانيم آن ها را شناخته و بكار بسته و به موفقيت دست يابيم.

باشد كه ما هم با تلاش و كار زياد بتوانيم به تجاربي دست يابيم كه در خدمت  ديگران بعد از ما قرار گيرد و در جهت كل پيشرفت علم  و علوم ميهنمان گام برداريم.

براي بررسي كارآموزي مهندس پزشكي و تاريخچه مهندسي پزشكي ، بد نيتس كه ابتدا نقش مهندسان پزشكي در بيمارستان اشاره شود.

بررسي نقش مهندس پزشك در بيمارستانها

{{اين پژوهش با بررسي نقش مهندس پزشكي در بيمارستانها و با روش مطالعه پيمايشي ميداني انجام شده و از آنجايي كه پژوهشي كتابخانه اي ميداني بوده جامعه آماري و نمونه آماري نداشته است ولي نتايج بدست آمده نشان دهنده تأثير استفاده از كارشناس مهندس پزشكي در مراكز درماني است.}}

نظام پزشكي بر مبناي روال سنتي خود تمايل ندارد كه شخصي را به صرف اينه عنوان مهندس پزشكي يا كلينيكي و يا تجاري در حرفه اي غير از پزشكي دارد به عضويت قبول كند اما آنها اين واقعيت را كه روز به روز آشكارتر مي‎شود بايد در نظر بگيرند كه استفاده از ابزار پزشكي مستلزم داشتن قابليت هاي لازم درحفظ، استفاده، تعمير و تنظيم آنها است، در غير اينصورت سرمايه و فرصت هاي تلف شده و مبالغ هنگفتي براي خريد ابزار پزشكي صرف شده است.

وجود انبوه دستگاه هاي بلا استفاده مازاد و يا اسقاط در انبارهاي بيمارستاني و عدم توجه به آنها جاي سئوال بسيار دارد. ذكر اين مسئله ضروري است كه هزينه تعمير و نگهداري تجهيزات درماني بسيار هنگفت است و در برخي موارد ده برابر هزينه تأمين نيروي انساني جهت تغذيه و خدمات غيردرماني بيمارستاني است.

علاوه بر موضوع تعمير دستگاه ها و تجهيزات پزشكي، مساله درجه بندي و تنظيم صحيح اين وسايل و گرفتن پاسخ درست و مطلوب تشخيصي از آنها از موضوعاتي است كه غفلت از آن موجب مي‎شود خطرات متعددي متوجه بيمار شده و درمان در جهت صحيح و مطلوب انجام نگيرد. در مواردي بيماري شدت يابد يا حتي بيمار از دست برود.

مركزيت واحد مهندسي پزشكي در بيمارستان جهت نظارت بر كليه امور مرتبط با تجهيزات از جمله مواردي است كه اكثر افراد را به عنوان راهكاري جهت حل مشكلات از جمله انبارداري و انبار اسقاط در نظر مي گيرند.

تاريخچه مهندس پزشكي در ايران و جهان

قدمت رشته مهندسي پزشكي در ايران در دوره تحصيلات تكميل به حدود پاندزه سال و در دوره كارشناسي به حدود شش سال مي رسد. البته تاسيس دوره كارشناسي  مهندسي پزشكي در خارج از كشور به حدود سي سال مي رسد.

مصرفي رشته مهندسي پزشكي

شاخه اي از دانش كاربردي است و باطل و درك مسائل زيست شناسي و پزشكي و با متدها و روش هايي سروكار دارد كه از دانش و تكنولوژي به دست آمده اند. در اين رشته تغييرات دائمي و پيدايش زمينه هاي جديد جهت پيشرفت سريع در تكنولوژي وجود دارد. بعضي از بهترين زمينه هاي تخصصي در رشته مهندسي پزشكي عبارتند از:

1)    ابزار دقيق پزشكي

2)    پيومتريال

3)    بيومكانيك

4)    بيوالكتريك

5)    مهندسي سلول، بافت و ژنتيك

6)    مهندسي كلينيكي

7)    تصوير برداري پزشكي

8)    جراحي اورتوپدي

9)    مهندسي توانبخشي

10) سيستم هاي فيزيولوژي

تاريخچه مهندسي پزشكي

مهندسي پزشكي از انقلاب تكنولوژي در دهه 1950 ريشه گرفت . با شروع دهه هفتاد يك عرصه مهم ديگر براي فعاليت مهندسان پزشكي شروع به شكل گرفتن كرد كه براي حل مشكلات فني وارد صفحه جامعه پزشكي شدند تا به عنوان اعضايي از تيم درماني در فعاليت هاي مداوم بيمارستان ها و كلينيك ها شركت جويند.

از اين رو تربيت و استخدام مهندسان پزشكي تبديل به يك ضرورت شده است نه تنها به اين دليل كه آنها مي‎توانند موقعيتي را فراهم كنند كه به دانش ما در مورد سيستم هاي زنده بيفزايد، بلكه به اين دليل كه آنها تبديل دانش به علم را سرعت مي بخشند.

انتخاب هندپيس

با برداشتن هندپيس از جاي خود مدارهاي محرك مناسب آن به طور اتوماتيك يا دستي انتخاب مي‎شود. در يونيت هاي پيچيده تر دندانپزشكي، سنسورهاي مادون قرمز به كار برده شده تا بر داشته  شدن هندپيس از جاي خود را نشان دهد. در بعضي از يونيت ها با برداشتن يك هندپيس از جاي خود بقيه هندپيس ها از كار مي افتند و بدين ترتيب هندپيس هاي ديگر بدون اينكه كار  كنند مي‎توانند جهت تعويض فرز يا سرآن به كار روند. در وضعيتي كه مجموعه حامل وسايل تراش، كنترل ميكروكامپيوتري مشترك با صندلي دارند، درحين عمل، حالت قفل شدگي به وجو دمي آيد، بدين ترتيب كه به هنگام كار با وسايل تراش، صندلي ديگر كار نمي كند.

دمنده ذرات تراش (chipBlower) 

اين سيستم يك واحد كنترل اضافي در يونيت حامل وسايل تراش است كه جريان هوا را توسط لوله هاي خنك كننده توربين هدايت مي‎كند تا ذرات حاصل از تراش درون حفره به بيرون رانده شده و در عين حال حفره خشك شود. هدف از قرار دادن اين سيستم در يونيت، به حداقل رساندن حركات دست و تعداد دفعات استفاده از سرنگ سه گانه است اين سيستم به وسيله پدال پايي اضافي به كار مي افتد. بهترين يونيت ها يك لوله جداگانه براي chipair دارند تا فشار هوا به اندازه كافي قوي باشد.

صندلي دندانپزشكي

صندلي هاي دندانپزشكي برحسب تعداد حركاتشان بسيار متفاوت هستند. براي انجام بيشتر كارهاي دندانپزشكي تنظيم ارتفاع صندلي و پشتي آن ضروري است. در ساده ترين سيستم ها زاويه پشتي صندلي ثابت است و فقط ارتفاع آن تنظيم مي‎شود ولي تا حد امكان صندلي دندانپزشكي بايد هم ارتفاع و هم پشتي قابل تنظيم داشته باشد. به طور ايده آل، صندلي بايد داراي قدرت : 1) تغيير ارتفاع، 2) امكان تنظيم پشتي، 3) تنظيم ارتفاع زاويه زير سري  و4) قدرت حركت پشتي و قسمت پايي (Trendelenberg tilt) باشد. بايد به خاطر داشت وجود هر گونه اشكال در موتور منجر به اختلال در كار صندلي مي‎شود بخري از صندلي هاي دندانپزشكي به منظور استفاده در كارهاي جراحي طراحي شده اند و يك كليد يا ضامن دستي دارند كه به صندلي اين امكان را مي‎دهد بدون نياز به وضعيت سوپاين برود. يعني صندلي در بالاترين نقطه و پشتي به حالت افقي قرار گيرد (اين وضعيت برعكس حالت  reset است كه در آن صندلي در پايين ترين نقطه و در جلوترين حالت قرار مي‎گيرد و براي پايين آمدن بيمار از روي صندلي به كار مي رود) با وجود اينكه برخي از صندلي هاي دندانپزشكي داراي پايه بزرگي هستند كه يونيت را ثابت نگه مي دارد ولي اكثر يونيت ها بايد به زمين پيچ شوند تا طي انجام كار تعادل كافي داشته باشند و كج نشوند. از طرف ديگر بايد از مقاومت زمين در مقابل نيروهاي وارده توسط يونيت مطمئن شد و سپس نسبت به آن اقدام نمود.

 

خريد

 


برچسب: گزارش كارآموزي مهندسي پزشكي، گزارش كاراموزي مهندسي پزشكي، كاراموزي مهندسي پزشكي، كارورزي مهندسي پزشكي، دانلود گزارش كارآموزي مهندسي پزشكي،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ تير ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۲۷:۰۴ توسط:اميد ترابي موضوع:

گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي در 56 صفحه ورد قابل ويرايش

گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي

گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي
دسته: گزارش كار آموزي و كارورزي
فرمت فايل: doc
حجم فايل: 69 كيلوبايت
تعداد صفحات فايل: 56

گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي در 56 صفحه ورد قابل ويرايش

 

خريد

گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي در 56 صفحه ورد قابل ويرايش 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                               صفحه

فصل اول- كليات

پيشگفتار .................................................................................................................... 2

نكاتي درباره ايمني .................................................................................................... 3

 

فصل دوم -  معرفي پالايشگاه تهران

1-2- معرفي پالايشگاه تهران.................................................................................... 6

1-1-2- تاريخچه اي از پالايشگاه تهران ................................................................. 7

2-1-2- لزوم تصفيه نفت خام و آزمايش فرآورده هاي آن.................................... 9

2-2- معرفي دستگاه هاي اصلي پالايش................................................................... 10

1-2-2- معرفي دستگاه تقطير در جو ..................................................................... 10

2-2-2- معرفي دستگاه تقطير در خلاء.................................................................... 11

3-2-2- معرفي دستگاه تهيه گاز مايع ..................................................................... 11

4-2-2- معرفي دستگاه كاهش گرانروي.................................................................. 11

5-2-2- معرفي دستگاه تبديل كاتاليستي.................................................................. 12

6-2-2- معرفي دستگاه توليد هيدروژن................................................................... 12

7-2-2- معرفي دستگاه ايزوماكس........................................................................... 13

8-2-2- معرفي واحد روغنسازي............................................................................. 13

9-2-2- نحوه استخراج مواد روغني بوسيله  حلالها................................................ 14

3-2- معرفي مجتمع كارخانجات روغن سازي پالايشگاه تهران............................... 15

1-3-2- معرفي واحد تصفيه با حلال پروپان........................................................... 15

2-3-2- معرفي واحد فورفورال............................................................................... 16

3-3-2- معرفي واحد موم گيري ............................................................................. 16

4-3-2- واحد تصفيه با هيدروژن............................................................................ 17

4-2- معرفي سرويس هاي وابسته به پالايشگاه....................................................... 18

تقسيم بندي قسمتهاي مختلف داخل آزمايشگاه  و آزمايش هاي مربوطه.................

فصل سوم- كنترل

1-3- اندازه گيري نقطه اشتعال در فضاي باز ........................................................ 21

2-3- اندازه گيري نقطه اشتعال در فضاي بسته...................................................... 22

3-3- اندازه گيري نقطه اشتعال در فضاي بروش able.......................................... 23

4-3- اندازه گيري ميزان فورفورال در مواد روغني................................................ 24

5-3- تست ميزان نفوذپذيري بري روي مواد نفتي.................................................. 24

6-3- اندازه گيري نقطه نرمي قير............................................................................. 25

7-3- اندازه گيري فشار بخار در مواد نفتي............................................................. 26

8-3- اندازه گيري گراويتي بر  روي مواد نفتي ...................................................... 27

9-3- رنگ سنجي در مواد روغني............................................................................ 28

10-3- اندازه گيري ويسكازيته در مواد نفتي........................................................... 29

11-3- اندازه گيري نقطه ريزش در مواد روغني..................................................... 30

12-3- تقطير مواد نفتي............................................................................................. 31

13-3- اندازه گيري نقطه انجماد بر روي سوخت جت............................................. 32

14-3- اندازه گيري ميزان خوردگي مواد نفتي ....................................................... 33

15-3- محاسبه ميزان اسيديته در مواد نفتي............................................................ 33

16-3- محاسبه نقطه آنيلين در مواد نفتي................................................................. 34

17-3- تست متيل اتيل كتون در مواد نفتي............................................................... 35

18-3- اندازه گيري ميزان ضريب شكست در مواد روغني..................................... 35

19-3- اندازه گري درجه آرام سوزي بنزين (octan)............................................ 36

فصل چهارم- آزمايش هاي انجام شده بر روي آب

1-4- آزمايش هاي موجود بر روي آب صنعتي....................................................... 40

1-1-4- اندازه گيري سختي كل در آب صنعتي....................................................... 40

2-1-4- اندازه گيري T.D.S در آبهاي صنعتي....................................................... 40

3-1-4- اندازه گيري سيليس در آبهاي صنعتي....................................................... 41

4-1-4- اندازه گيري نالكو 354 در آبهاي صنعتي.................................................. 41

5-1-4- اندازه گيري ميزان Cl- در آب صنعتي....................................................... 42

6-1-4- اندازه گيري ميزان نمك در آب صنعتي...................................................... 42

7-1-4- اندازه گيري قليائيت نمك در آب صنعتي.................................................... 43

8-1-4- اندازه گيري pb در آب صنعتي.................................................................. 43

9-1-4- فسفات در آب صنعتي................................................................................. 44

10-1-4- ميزان اندازه گيري PH در آب صنعتي.................................................... 44

2-4- آزمايش هاي متداول بر روي آب ترش

1-2-4- اندازه گيري ميزان دي گليكول آمين بر روي آب ترش (D.G.A)............ 45

2-2-4- اندازه گيري T.D.S و هدايت سنجي در آبهاي ترش................................ 46

3-2-4- اندازه گيري ميزان H2S بر روي آب ترش واحد S.R.P.......................... 46

4-2-4- اندازه گيري آمونياك در آب ترش............................................................. 46

5-2-4- اندازه گيري نمك در آب ترش.................................................................... 47

6-2-4- اندازه گيري PH در آب ترش.................................................................... 47

7-2-4- اندازه گيري نيتريت در آب ترش................................................................ 47

8-2-4- اندازه گيري ميزان Fe در آب ترش........................................................... 48

9-2-4- تست spent بر روي آب ترش................................................................... 48

10-2-4- اندازه گيري قليائيت كل ........................................................................... 49

11-2-4- اندازه گيري مركاپتان در آب ترش.......................................................... 49

فصل پنجم - ليست آزمايشهاي موجود در قسمتهاي ديگرآزمايشگاه

1-5- ليست آزمايشهاي گاز...................................................................................... 51

2-5- ليست آزمايشهاي ويژه .................................................................................. 51

3-5- ليست آزمايشهاي تجزيه ................................................................................ 51

 

 

پيشگفتار

پس از سپري شدن مراحل اوليه دانشجويي در رشته كاربردي لازمه تكميل جنبه هاي عملي آن گذراندن دوره كارآموزي مي باشد تا بدين وسيله با جنبه هاي كاربردي معلومات حاصل شده آشنايي دقيق حاصل شود.

اكنون اينجانب اين دوره را درشركت پالايش نفت تهران، در قسمت آزمايشگاه كنترل كيفيت مواد زير نظر اساتيد مجرب و كارآزموده كه هدفشان تنها آشنايي بيشتر دانشجويان شركت كننده با جنبه هاي علمي و متعادل كردن معلومات تئوري و عملي مي باشد طي نمودم. اكنون پس از طي دوران كارآموزي اين پايان نامه را باتمام رسانيدم از كليه اساتيدي كه مرا در انجام اين امر ياري نمودند كمال تشكر و سپاسگزاري را دارم.

 

 

ايمني

مسائل ايمني و بهداشتي كار از جمله مسائلي هستند كه امروزه توجه بسياري از مسئولان و مديران را در سطوح خرد و كلان جامعه به خود جلب كرده است و اقدامات مؤثري نيز در اين زمينه انجام گرفته است. ولي متأسفانه به رغم اين توجهات و سرمايه گذاريها همه ساله در تمام جهان شاهد حوادث و سوانحي هستيم كه موجب مرگ هزاران انسان بي گناه و مجروح و معلول شدن ميليونها انسان ديگر مي‎شود و خسارات جبران ناپذيري ايجاد مي‎كند. تلفات ناشي از  حوادث و سوانح در محيط هاي كاري از سال 1955 ميلادي بيش از مرگ و ميرهاي ناشي از جنگ ها و حوادث طبيعي بوده است.

حوادثي از قبيل حوادث نيروگاههاي اتمي، وسايل حمل و نقل موتوري، فرو ريختن سقف ساختمانها، سقف معادن با انفجارهاي درون آن، همه ساله جان ميليونها انسان را در معرض خطر قرار داده و ميلياردها دلار خسارت مالي، درماني و مستغلاتي ايجاد مي كند.

 

مجموعه دستور العمل هاي ايمني

1.  استفاده از مقررات استحفاظي فردي در محيط كار - بر اساس مقررات جاري صنعت نفت، استفاده از وسايل استحفاظي نظير لباس كار، كفش، كلاه، دستكش و عينك ايمني براي كليه  كسانيكه در وحدهاي مختلف وزارت نفت به كار اشتغال دارند اجباري است. اين وسايل با توجه به نوع مشاغل و در زمانهاي مشخص، و درخواست سرپرستان واحدها و تاييد ادارات ايمني بين كاركنان توزيع مي گردد. سرپرستان و مسئولين ادارات موظفند براستفاده مطلوب و به موقع از اين وسايل توسط كاركنان نظارت نمايند. ادارات ايمني برحسن اجراي اين امر نظارت لازم را اعمال نمايند.

2.  حيطه بندي تاسيسات و كنترل تردد - ورود افراد متفرقه به واحدهاي عملياتي و صنعتي مجاز نمي باشد. فقط كاركنان هر واحد مجاز به تردد در واحد مربوطه مي باشند. ورود ساير كاركنان جهت انجام كارهاي اداري و تعميراتي با در دست داشتن مجوز از مسئولين ذيربط مسير مي‎باشد. بدين جهت مسئولين واحدها موظفند كه مناطق تحت سرپرستي خود را با علائم و نشانه هاي كاملاً مشخص تعيين و از ورود افراد متفرقه ممانعت بعمل آورند. در اين راستا سازمان حراست با علامت گذاري كارتهاي شناسايي كاركنان محدوده تردد آنها را مشخص مي نمايد. مراجعه بازديدكنندگان و افراد غيرشركتي به واحدهاي عملياتي پس از اخذ مجوز حراست بايد در معيت مسئولين واحدهاي عملياتي يا نماينده آنان صورت گيرد.

3.  بازرسي سيستم امداد و اطفاء حريق- به منظور حصول اطمينان از صحت عملكرد سيستم هاي فوق الذكر كليه وسايل ثابت و سيار‌آتش نشاني و ايمني مستقر در واحدهاي عملياتي، ادارات و ايستگاههاي آتش نشاني مي بايستي توسط مسئولين ايمني و آتش نشاني مورد بازرسي دقيق قرار گرفته و مطابق با استانداردهاي مربوط آزمايش و از سلامت آنها اطمينان حاصل شود. اين بند شامل: كپسولهاي اطفاء حريق دستي و چرخدار، شلنگها، نازلها، هايدرنتها، سيستم هاي اعلام و اطفاء حريق ثابت، تلمبه و خودروهاي آتش نشاني، تلمبه ها، دستگاههاي كف ساز آتش نشاني، چشم شوي ها،‌ آمبولانس، دستگاه هاي تنفسي، فيلترها و وسايل امداد نجات مي  گردد.

4.  ضبط و ربط در تاسيسات و اماكن- مسئولين واحدها و بازرسان ايمني  موظفند كه از واحدهاي عملياتي و محوطه هاي مربوط به طور منظم بازديد و بازرسي بعمل آورده، مواد ناامين را شناسايي نموده و با همكاري مسئولين ذيربط نسبت به رفع آنها اقدام بعمل آورند.

5.  مقررات صدور پروانه هاي كارهاي سرد  وگرم - صدور پروانه هاي كارهاي سرد و گرم براي انجام كارهاي مختلف براساس مقررات و دستور العمل هاي مندرج در كتاب مقررات ايمني نفت الزامي مي‎باشد. اين پروانه ها بايستي بطور دقيق تكميل و دستورات مندرج در آن بطور كامل رعايت گردد. در صورت نياز آزمايشات گازهاي قابل اشتعال اكسيژن و گازهاي سمي بايستي توسط افراد مجرب وآگاه و تاييد شده انجام گيرند.

بديهي است امضاء كنندگان پروانه كار مسئول عواقب احتمالي ناشي از عدم رعايت مفاد مندرج در پروانه كار مي باشد.

در اين پروانه ها مي بايستي شرايط محيط كار و اقدامات احتياطي كه لازم است صورت گيرد دقيقا ذكر شده و از كلي گوئي اجتناب گردد مسئولين و بازرسان ايمني موظفند كه از كارهائيكه براي آنها پروانه كار صادر نشده و يا اقدامات احتياطي كافي براي آنها صورت نگرفته ممانعت بعمل آورند.

 

هدف: اندازه گيري ميزان فورفورال مواد روغني مي‎باشد.

خلاصه شرح:

ابتدا مقدار x گرم از نمونه مورد نظر (بستگي به ميزان فورفورال موجود در نمونه دارد) در داخل قيف جدا كننده مي ريزيم در ادامه به آن 100cc بي سولفيت سديم 26 گرم در ليتر اضافه مي كنيم حدود 10 دقيقه آنرا بحال خود گذاشته (پس از آنكه آنرا بمدت ده دقيقه shake مي كنيم) تا تشكيل دولايه آبي و روغني دهد حال آنرا دكانته كرده ميزان 5cc از آنراداخل ارلن ريخته و 20cc به آن آب مقطر مي افزايم و در مجاورت چپ نشاسته بعنوان انديكاتور بايد  نرمال تيتر مي كنيم نقطه پايان تيتراسيون با تشكيل رنگ آبي پايدار معلوم مي‎شود حال ميزان مصرفي يد  را  z در نظر  مي گيريم در ادامه 10cc محلول بي كربنات سديم 84 گرم در ليتر اضافه نمونه و با مشاهده عدم تغيير در رنگ آبي اوليه حاصل از تيتراسيون به عدم وجود فورفورال در نمونه پي مي بريم و نتيجه را trace گزارش مي‎دهيم. اما اگر بمحض افزودن بي كربنات رنگ محلول داخل ارلن بي رنگ شد تيتراسيون را بايد تا آبي رنگ شدن ادامه مي‎دهيم اين رنگ بايد بميزان 30s پايدار بماند حجم يد را در اين مرحله Y مي ناميم.

 درصد وزني فورفورال

وزن ملكولي محلول يد= 96

نرماليته محلول يد= N

وزن كل نمونه بر گرم= 20

مقدار يد مصرفي براي مرحله اول تيتراسيون= Zml

مقدار كل يد مصرفي بر حسب سانتيمتر مكعب = Y

 

5-3- اندازه گيري ميزان نفوذپذيري براي مواد نفتي

هدف: اندازه گيري مقادير نفوذپذيري مي باشد.

خلاصه شرح:

ابتدا نمونه ها راداخل oven قرار داه و حرارت را بين 80-90 درجه سانتي گراد قرار مي‎دهيم تا نمونه روان گردد و بمدت 1-1.5  ساعت در هواي محيط قرار مي‎دهيم سپس نمونه را در ظرف انتقال قرار داده و در حمام با دماي 25 درجه سانتيگراد قرار مي‎دهيم مدت زمان قرار دادن در اين مرحله 1-1.5 ساعت است پس از اين مدت زمان نمونه را خارج و ميزان نفوذپذيري آنرا اندازه مي گيريم. (نفوذپذيري عبارتست از مقدار فرو رفتگي كه سوزن (جمعا) با سرباره 100 گرم بمدت 5 ثانيه در درجه حرارت 25  درجه سانتيگراد ايجاد مي‎كند) در تمام حالات سوزن و بار مشخص طوري تنظيم گردد كه با سطح نمونه در تماس باشد و اين عمل بدين صورت است كه نوك سوزن را با تصويري از سوزن كه توسط منبع نوري در سطح نمونه ايجاد مي‎شود بهم متصل ميكنيم حال اينكه عقربه صفحه شماره گيره دستگاه روي صفر منطبق گردد حال سوزن را براي مدت معيني كه همان  5 ثانيه است رها كرده و حداقل اين عمل را سه بار در قسمت هاي مختلف ظرف بفاصله  1 سانتي متر از كناره ظروف تكرار كرده  و نتايج را ثبت مي كنيم و بعد از آزمايش سوزن را با ماده موجود تميز كرده (تتراكلروكربن يا وازلين) و متوسط ميزان اعداد بدست آمده را گزارش مي كنيم اين اعداد نبايد بيشتر از مقادير زير با هم اختلاف داشته باشند.

 

خريد

 


برچسب: گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي، گزارش كاراموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي، كاراموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي، كارورزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي، دانلود گزارش كارآموزي آزمايش كنترل كيفيت مواد نفتي، آزمايش، كنترل، كيفيت، مواد نفتي،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ تير ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۲۶:۰۳ توسط:اميد ترابي موضوع:

گزارش كارآموزي بررسي ارقام مختلف پنبه در 64 صفحه ورد قابل ويرايش

گزارش كارآموزي بررسي ارقام مختلف پنبه

گزارش كارآموزي بررسي ارقام مختلف پنبه
دسته: گزارش كار آموزي و كارورزي
فرمت فايل: doc
حجم فايل: 3947 كيلوبايت
تعداد صفحات فايل: 64

گزارش كارآموزي بررسي ارقام مختلف پنبه در 64 صفحه ورد قابل ويرايش

 

خريد

گزارش كارآموزي بررسي ارقام مختلف پنبه در 64 صفحه ورد قابل ويرايش 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                                       صفحه

فصل اول............................................................................................................... 1

زراعت پنبه............................................................................................................ 1

تاريخچه و كليات................................................................................................... 2

اهميت اقتصادي پنبه.............................................................................................. 4

خصوصيات گياهي................................................................................................ 5

تركيبات پنبه .......................................................................................................... 7

تناوب زراعي ........................................................................................................ 11

مواد غذايي مورد نياز پنبه..................................................................................... 11

طريقة مصرف كود در زراعت پنبه....................................................................... 12

زمان كاشت پنبه.................................................................................................... 14

روشهاي مختلف كاشت پنبه.................................................................................. 15

آبياري.................................................................................................................... 17

كنترل علفهاي هرز ............................................................................................... 20

آفات و بيماريها...................................................................................................... 20

برداشت................................................................................................................. 23

ميزان عملكرد پنبه................................................................................................. 24

فصل دوم............................................................................................................... 27

گونه ها و ارقام..................................................................................................... 27

فصل سوم............................................................................................................. 31

معرفي ارقام مختلف پنبه....................................................................................... 31

معرفي رقم ورامين................................................................................................ 32

معرفي رقم ساحل ................................................................................................ 35

معرفي رقم اولتان.................................................................................................. 38

معرفي رقم دلتاپاين 16......................................................................................... 41

معرفي دكتر عمومي ............................................................................................. 44        

معرفي رقم مهر..................................................................................................... 47

معرفي رقم بختگان................................................................................................ 50

معرفي رقم بلغار 433........................................................................................... 52

معرفي رقم آريا..................................................................................................... 52

معرفي رقم آكالا.................................................................................................... 53

معرفي رقم استون ويل 2 بي................................................................................. 53

معرفي رقم امپاير.................................................................................................. 53        

معرفي رقم پي مستر ............................................................................................ 54

معرفي فيلستاني..................................................................................................... 54

معرفي رقم كوكر 100.......................................................................................... 54

معرفي رقم كوكر 100 ويلت................................................................................. 55

معرفي رقم گيزا..................................................................................................... 55

معرفي رقم لاكت.................................................................................................... 56        

معرقي لايتينگ اكسپرس........................................................................................ 56

معرفي رقم 108 اف.............................................................................................. 56

فهرست منابع ....................................................................................................... 57

 

 

 

تاريخچه و كليات

پنبه (cotton) داراي چند گونة زراعي مي باشد كه به نظر مي رسد منشاء اوليه آنها آفريقاي استوايي باشد. ظاهراً پنبه از اين منطقه و در زماني كه تمام قاره ها به هم وصل بوده‌اند، به ساير مناطق جهان شامل جنوب غربي و جنوب شرقي آسيا، استراليا و آمريكا راه يافته است. پس از جدا شدن قاره ها از يكديگر (در حدود 100 ميليون سال پيش و در دورة مزوزوئيك)، گروه هاي ژنتيكي مستقل در آمريكاي جنوبي، آمريكاي مركزي، جنوب غربي آسيا، شمال شرقي آفريقا و هند تكامل يافتند. ظاهراً دو گونة ديپلوئيد (26=n2) گوسيپيوم آربوريوم (Gossypium arboreum) و گوسيپيوم هر باسيوم (G.herbaceum) در اتيوپي و مناطق عرب نشين از G.herbaceum race africanum بوجود آمده اند. سابقه توليد و مصرف الياف اين گونه ها در مناطق فوق به حدود 5000 سال پيش مي رسد. بعضي عقيده دارند كه اين دو گونه ديپلوئيد در هند و آسياي شرقي اهلي شده و از هند به مصر، چين و جنوب اقيانوس آرام رفته است. سابقه مصرف پنبه در هند و پاكستان به حدود 3000 سال پيش از ميلاد مسيح مي رسد.

دو گونة زراعي پنبه دنياي جديد شامل گوسيپيوم هيرسوتوم (G.hirsutum)، كه بنام پنبه آپلند (upland cotton) شناخته مي شود، در آمريكاي مركزي و مكزيك و گوسيپيوم باربادنز (G.Barbadense) كه بنام پنبه پي ما (Pima cotton) شناخته مي شود در آمريكاي جنوبي و از تلاقي نژادي از G.herbaceum با (G.raimondii) يا (G.thuberi) و يا هر دوي آنها حاصل شده اند. در نتيجه دو گونة زراعي پنبه دنياي جديد آلوتتراپلوئيد (52= n2) مي باشند. تلافي هاي بين دو گونه اي و انتخاب انساني سبب اختلاط گونه ها شده و ارقام پرتوليدي بوجود آمده است.

سابقة كشت و كار پنبة آپلند در مكزيك و كشت پنبه پي ما در آمريكاي جنوبي به حدود 3500 سال پيش از ميلاد مسيح مي رسد. در حال حاضر قسمت اعظم (حدود 90 درصد) سطح زير كشت پنبه در جهان به پنبه آپلند تعلق دارد. بذر ارقام اين گونه توسط انگليسي ها و در جريان جنگ داخلي آمريكا، در مستعمرات انگليس توزيع شد و كشت آن ترويج گرديد تا الياف پر كيفيت مورد نياز صنايع بافندگي انگليس تأمين گردد. توليد پنبة به عنوان يك گياه ليفي پس از اختراع دستگاه جين (جدا كننده الياف از وش) توسط وتيتي در سال 1793 گسترش زيادي يافت. بر اساس اطلاعات موجود، در سال 1998 ميلادي حدود 45 ميليون تن الياف در سراسر جهان مصرف شده است كه حدود 20 ميليون تن آن از پنبه استخراج شده است. چين، آمريكا، هند، پاكستان و ازبكستان مهمترين توليد كنندگان پنبه در جهان به شمار مي روند.

الياف پنبه، بعنوان يك فيبر سلولزي طبيعي، داراي خصوصياتي انحصاري مي باشد و هيچ فيبر مصنوعي ديگري تمامي اين خصوصيات را به طور يكجا ندارد. نرمي و لطافت، توان جذب و انتقال رطوبت و عرق بدن، قابليت انعطاف، دوام، استحكام، مقاومت در مقابل فساد شيميايي، قابليت شستشو با آب معمولي و نيز خشك شوئي، رنگ گيري و چاپ پذيري، قابليت تا كردن و سهولت خياطي از مهمترين خصوصيات پارچه هاي حاصل از الياف پنبه مي باشند. قابليت جذب و انتقال رطوبت، الياف پنبه را براي صنعت لباس سازي بسيار مطلوب ساخته است. پشم عرق بدن را جذب مي كند، اما هدايت نمي نمايد، الياف مصنوعي عرق بدن راحتي جذب هم نمي كنند. اما پارچه هاي پنبه اي عرق بدن را جذب مي كنند و به سمت ديگر خود انتقال مي دهند تا تبخير شود. به اين طريق، بدن خنك شده و پارچه خشك مي گردد كه باعث آرامش جسم و جان مي شود.

تا اواخر قرن نوزدهم، توليد الياف بعنوان تنها هدف توليد پنبه محسوب مي گرديد و دانه را محصول زايد به حساب مي آوردند كه به طور عمده به مصرف تغذيه نشخوار كنندگان مي رسيد. تا اينكه پيدايش روشهاي اقتصادي روغن گيري به مصرف پنبه دانه بعنوان يك دانة روغني نيز اهميت بخشيد. با اين حال، هنوز هم استحصال الياف مهمترين هدف توليد پنبه است. زيرا دانه هاي روغني زيادي وجود دارند كه اهميت و كيفيت روغن آنها بهتر از روغن پنبه دانه است.

توليد پنبه در ايران قدمت زيادي دارد. براساس گزارش فائو در سال 2000، سطح زير كشت پنبه در ايران حدود 240000 هكتار با عملكرد حدود 08/2 تن در هكتار وش بوده است. از اين مقدار حدود 30000  هكتار آن به پنبة ديم تعلق دارد. عملكرد پنبة ديم در ايران بين 900 تا 1600 كيلوگرم در هكتار وش طي سالهاي مختلف گزارش شده است. استانهاي گلستان، مازندران و خراسان مهمترين توليد كنندگان پنبة ديم در ايران به شمار مي روند. عملكرد وش در واحد سطح در استانهاي فوق از پتانسيل عملكرد محصول (بيش از 5 تن در هكتار وش) بسيار كمتر است. عملكرد هاي بيش از 3 تن در هكتار وش تحت شرايط كشت آبي و بيش از 2 تن وش تحت شرايط ديم مطلوب مي باشد.

 

مشخصات زراعي:

رقم پنبه مهر رقمي با سازگاري بسيار خوب يا كوتاه با ارتفاع 95-80 سانتي متر نسبت به ساير ارقام تجارتي زودرس تر و با سطح برگ نسبتاً كوچك تر است. كوچكتر بودن سطح برگ آن باعث مقاومت اين رقم به بسياري از آفت هاي مكنده و بخصوص عسلك پنبه مي‎شود. پنبه مهر پربار و زودرس بوده و اولين چين آن در اواخر شهريور ماه قابل برداشت است. اين رقم داراي 5% افزايش محصول نسبت به رقم زودرس اولتاين و 24% نسبت به رقم تجارتي ورامين مي‎باشد و توليد الياف در هكتار آن 35% بيش از الياف توليدي رقم وراميني است. با توجه به اهميتي كه اين بيماري در قسمت اعظم مناطق پنبه كاري كشور منجمله مناطق شمالي و فارس دارد، نتايج بررسي هاي انجام شده در اين خصوص اين رقم را در گروه ارقام پنبه حساس به بيماري قرار مي‎دهد و در مناطقي كه عاري از قارچ مزكور مي‎باشد قابل كشت است كيفيت يكنواختي، مقاومت، استحكام و كشش الياف پنبه مهر در حد رقم ورامين بوده ولي از نظر ساير خصوصيات كاهش كيفي نشان مي‎دهد و اين اقليل در خصوص طول الياف حدود 2 ميلي متر است كه با استاندارد مصرف صنايع نساجي مطابقت داشته و به سهولت قابل بهره برداري است.

 

خصوصيات كمي و كيفي:

 

محصول وش: 3 تن در هكتار

كيل: 36 درصد

طول الياف: 27 ميلي متر

يكنواختي: 48%

ظرافت: 83/3 كيركرونر

مقاومت پرسلي: 6/8

استحكام: 22  G/ tex

كشش: 16/8%

 

توصيه هاي زراعي:

در آزمايش هايي كه در جهت تعيين مناسب ترين تاريخ كاشت پنبه در مغان و شمال خراسان صورت گرفته بهترين تاريخ كشت دهه اول ارديبهشت ماه مشخص گرديده است ولي چنانچه مناطق مشكل تداخل آخرين آب غلات را دارند كشت اين رقم به علت كوتاه بودن دوره رويش بدون تقليل در محصول تا 25 ارديبهشت ماه نيز امكان‌پذير است. بهترين تراكم براي رقم پنبه مهر 62500 بوته در هكتار با فواصل 80 سانتي متر بين رديف و 20 سانتي متر روي خطوط است حداكثر 25 كيلوگرم در هكتار بذر توصيه مي‎شود مقدار كود بسته به مصرف گياه و كربن عالي و فسفر و پتاسيم قابل جذب موجود در خاك متفاوت است توصيه كودي بايد براساس آن صورت گيرد. نتايج بررسيهاي انجام شده نشان مي‎دهد كه نياز بافت هاي پنبه به ازت، فسفر، پتاس، كلسيم و منيزيم بيش از ساير گياهان زراعي است و مقدار ازت، فسفر و پتاس در بذر آن نيز خيلي زياد است. به طور كلي مقدار 50-20 كيلوگرم پتاس و صفر تا 200 كيلوگرم فسفات آمونيوم قبل از كاشت و 200 تا 400 كيلوگرم اوره بسته به مقدار كربن عالي موجود در خاك پس از كاشت در دو نوبت به صورت سرك توصيه مي‎شود. شروع آبياري در منطقه مغان 20 تيرماه و به فاصله 10 تا 15 روز يك بار انجام مي‎شود.

مناسب ترين زمان قطع آبياري با توجه به درجه حرارت هوا نيمه اول شهريور ماه است. با توجه به نياز گياه پنبه در مراحل مختلف رشد و درجه حرارت هوا توصيه مي‎شود فواصل آبياري قبل از گلدهي بيشتر از دوره آبياري پس از گلدهي مي‎باشد.

 

اهميت اقتصادي:

زودرسي رقم پنبه مهر در مناطقي كه آغاز فصل برداشت پنبه موجه با باران هاي پاييزه و يا سرماي زودرس مي‎شوند موجب افزايش كمي محصول و بهبود كيفي آن خواهد شد. كشت اين رقم تنها در محدوده پنبه كاري مغان و شمال خراسان كه در چند ساله اخير مجموعاً مساحتي حدود 30000 هكتار را فرا مي‎گيرد،‌ مي‎تواند با افزايش عملكرد عالي توجه و همچنين سازگاري بسيار خوب پيامدهاي اقتصادي شكوفايي را به همراه آورد.

 

 

 

خريد

برچسب ها : گزارش كارآموزي بررسي ارقام مختلف پنبه , گزارش كاراموزي بررسي ارقام مختلف پنبه , كاراموزي بررسي ارقام مختلف پنبه , كارورزي بررسي ارقام مختلف پنبه , دانلود گزارش كارآموزي بررسي ارقام مختلف پنبه


برچسب: گزارش كارآموزي بررسي ارقام مختلف پنبه، گزارش كاراموزي بررسي ارقام مختلف پنبه، كاراموزي بررسي ارقام مختلف پنبه، كارورزي بررسي ارقام مختلف پنبه، دانلود گزارش كارآموزي بررسي ارقام مختلف پنبه،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ تير ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۲۴:۴۴ توسط:اميد ترابي موضوع:

گزارش كارآموزي آز كنترل كيفيت صابون در شيمي كاربردي در 70 صفحه ورد قابل ويرايش

گزارش كارآموزي آز كنترل كيفيت صابون در شيمي كاربردي

گزارش كارآموزي آز كنترل كيفيت صابون در شيمي كاربردي
دسته: گزارش كار آموزي و كارورزي
فرمت فايل: doc
حجم فايل: 52 كيلوبايت
تعداد صفحات فايل: 70

گزارش كارآموزي آز كنترل كيفيت صابون در شيمي كاربردي در 70 صفحه ورد قابل ويرايش

 

خريد

گزارش كارآموزي آز كنترل كيفيت صابون در شيمي كاربردي در 70 صفحه ورد قابل ويرايش

فهرست مطالب

عنوان ..............................................................................................................    صفحه

فصل اول:................................................................................................................... 1

تاريخچه شركت پاكسان............................................................................................. 2

محصولات توليدي شركت پاكسان............................................................................. 4

فصل دوم:.................................................................................................................. 6

سورفكتانت‌ها يا مواد فعال‌كننده سطحي.................................................................... 7

سورفكتانت‌هاي آنيوني............................................................................................... 9

سورفكتانت‌هاي كاتيوني............................................................................................. 9

سورفكتانت‌هاي آمفوتريك......................................................................................... 10

سورفكتانت‌هاي غيريوني............................................................................................ 11

فصل سوم:................................................................................................................. 13

تاريخچه صابون......................................................................................................... 14

تعريف صابون............................................................................................................ 16

ساختمان شيميايي صابون......................................................................................... 17

اشكال تجاري صابون................................................................................................ 19

تئوري صابوني شدن................................................................................................. 22

صابوني شدن تري گليسريد به وسيله سود.............................................................. 22

صابوني شدن اسيد چرب آزاد توسط سود............................................................... 22

سرعت واكنش صابوني شدن.................................................................................... 23

فصل چهارم................................................................................................................ 26

مواد اوليه صابون‌سازي............................................................................................ 27

چربي‌ها و روغن‌ها..................................................................................................... 27

طبقه‌بندي روغن‌ها و چربي‌ها براساس خواص صابون‌ حاصل................................ 29

اسيدهاي چرب........................................................................................................... 32

اسيدهاي چرب اشباع شده......................................................................................... 32

اسيدهاي چرب اشباع نشده........................................................................................ 33

آب.............................................................................................................................. 36

بازهاي معدني............................................................................................................ 36

بازهاي آلي................................................................................................................. 36

مواد افزودني.............................................................................................................. 37

كلرورها...................................................................................................................... 37

سيليكات‌هاي محلول................................................................................................... 37

فسفات‌هاي قليايي....................................................................................................... 38

بنتونيت....................................................................................................................... 38    

روغن لانولين يا پارافين............................................................................................. 38

آنتي‌اكسيدان‌ها............................................................................................................ 39

EDTA........................................................................................................................ 39

سولفات منيزيم........................................................................................................... 39

سيليكات منيزيم.......................................................................................................... 39

رنگ............................................................................................................................ 40

دي‌اكسيد تيتانيوم....................................................................................................... 40

اپتيكال برايتنر............................................................................................................. 40

محافظت‌كننده‌ها و ضدعفوني‌كننده‌ها ........................................................................ 40

اسانس........................................................................................................................ 41

فصل پنجم.................................................................................................................. 42

روش‌هاي توليد صابون............................................................................................. 43

تهيه صابون‌ به روش سرد........................................................................................ 43

تهيه صابون به روش نيم جوش (نيمه‌گرم)............................................................... 43

تهيه صابون به روش جوشاندن مكرر (گرم)............................................................ 44

تهيه صابون به روش پيوسته و مداوم...................................................................... 46

مرحله تكميل صابون.................................................................................................. 48

بسته‌بندي صابون....................................................................................................... 50

فصل ششم:................................................................................................................ 51

آزمايشات مربوط به اسيدهاي چرب......................................................................... 52

انديس صابوني........................................................................................................... 52

انديس يدي................................................................................................................. 52

انديس اسيدي............................................................................................................. 53

تايتر............................................................................................................................ 53

رنگ............................................................................................................................ 54

آزمايشات مربوط به صابون پخت............................................................................. 55

اندازه‌گيري قليائيت و كل مواد چرب.......................................................................... 55

اندازه‌گيري گليسرين.................................................................................................. 56

اندازه‌گيري نمك......................................................................................................... 57

روش شكستن صابون (جداكردن اسيد چرب آن)..................................................... 58

آزمايشات مربوط به آب صابون............................................................................... 59

اندازه‌گيري نمك آب صابون...................................................................................... 59

اندازه‌گيري درصد قليائيت و صابون همراه.............................................................. 59

اندازه گيري درصد گلسيرين آب صابون.................................................................. 60

آزمايشات مربوط به آب به دست آمده از ديگ بخار................................................ 61

تعيين كانداكتيويته و كل املاح محلول........................................................................ 61

اندازه‌گيري سختي كل................................................................................................ 61

اندازه‌گيري قليائيت فنل‌فتالئين و قليائيت متيل اورانژ................................................. 61

تعيين درصد خلوص سود.......................................................................................... 63

تعيين درصد خلوص سولفات منزيم.......................................................................... 63

منابع و مآخذ.............................................................................................................. 64

 

فهرست جداول

نمودار خواص صابوني انواع روغن و صابون آنها.................................................. 31

جدول اسيدهاي چرب اشباع ..................................................................................... 34

جدول اسيدهاي چرب غيراشباع................................................................................. 35

 

چكيده:

صابون يك محصول بهداشتي است و براي جلب رضايت مصرف‌كننده بايستي كيفيت اين محصول مورد بررسي قرار گيرد تا در صورت وجود هرگونه مشكل براي رفع آن اقدام شود.

در اين مجموعه، آزمايشاتي كه در آزمايشگاه كنترل كيفيت بر روي محصول صابون انجام مي‌شود شرح داده شده‌است پس از انجام اين آزمايشات محصول موردنظر تأييد و يا رد مي‌شود.

بنابراين ابتدا بايد روش توليد صابون يا به عبارتي واكنش صابوني شدن و نيز مواد اوليه صابون بررسي و سپس به بحث كنترل كيفيت آن پرداخت.

صابوني كه براي انجام آزمايشات به آزمايشگاه كنترل كيفيت، به عنوان نمونه، آورده مي‌شود به دو شكل است:

صابون پخت و صابون بسته‌بندي:

صابون پخت صابوني است كه از تانك‌هاي پخت متفاوتي نمونه‌گيري مي‌شود و رنگ و اسانس هم ندارد در مورد اين صابون پارامترهايي از قبيل قليائيت، درصد نمك، درصد گلسيرين و TFM (كل مواد چرب) اندازه‌گيري مي‌شود. صابون بسته‌بندي هم يك صابون تكميل شده است و فقط پارامتر قليائيت براي اندازه‌گيري مي‌شود.

در آزمايشگاه كنترل كيفيت علاوه بر آزمايشات انجام شدة بر روي صابون محصولات ديگري هم مورد آزمايش قرار مي‌گيرند كه عبارتند از اسيدهاي چرب، چربي‌ها و محصولات صنعتي از قبيل فوم حفاري، تگزاپون صدفي اسيد استئاريك روغن سبزه و غيره.

 

تاريخچه شركت پاكسان:

شركت پاكسان ابتدا تحت عنوان شركت توليد پاك‌كن با مسئوليت محدود در دي ماه 1341 در اداره ثبت شركت‌ها و مالكيت صنعتي تهران به ثبت رسيد و در تيرماه 1342، نام و نوع شركت به شركت سهامي پاك‌كن و سپس در 30 مهرماه 1349 به شركت سهامي خاص پاكسان تغيير يافت.

پس از پيروزي انقلاب اسلامي، در سال 1358 اداره امور شركت از سوي شوراي انقلاب به لحاظ كنترل مالكيتي شركت سرمايه‌گذاري توسعه صنايع بهشهر كه مشمول بند (ب) لايحه قانوني حفاظت و توسعه صنايع بوده‌است به سازمان ملي ايران واگذار شد. و در سال 1370 در راستاي برنامه خصوصي‌سازي دولت جمهوري اسلامي ايران به بخش خصوصي منتقل گرديد. در شهريور 1373 به شركت سهامي عام تغيير يافت و در اسفند 1372 در بورس اوراق بهادار تهران پذيرفته شد.

هم اكنون پاكسان توليد‌كننده محصولات پاك‌كننده و بهداشتي با پشتوانه بيش از سي و هشت سال تجربه توانسته است در زمينه صادرات در بازارهاي خارجي به گونه‌اي گسترده و چشمگير بدرخشد و توليدات خود را در زمره پرفروش‌ترين‌ها در‌آورد.

شركت پاكسان داراي دهها لوح تقدير و تشويق و جزو يكصد شركت برتر كشور است. پاكسان اكنون محصولات خود را به كشورهايي نظير جمهوري‌هاي استقلال يافته آسياي ميانه و حوزه قفقاز، روسيه، افغانستان، كشورهاي حوزه خليج فارس و كشورهاي اروپايي و آفريقايي صادر مي‌كند. و نقش مهمي در صادرات كالاهاي صنعتي كشور به عهده دارد.

پاكسان با انتخاب مرغوب‌ترين مواد اوليه و بهره‌گيري از گسترده‌ترين دانش فني كنترل و نظارت دقيق بر كيفيت توليدات خود در لابراتورهاي تخصصي بسيار مجهز، كارشناسان با تجربه و كارآزموده، همواره توليدات خود را در استانداردهاي بين‌المللي و بسته‌بندي‌هاي مناسب عرضه‌مي‌كند.

نشان استاندارد ايران و استاندارد بين‌المللي ISO-9001 بر تمامي توليدات پاكسان، معرف اين ويژگي‌هاست. همچنين به منظور وجود كيفيت يكنواخت در توليد محصولات و تلاش درجهت ارتقاي كيفيت آن با تنظيم نمودن فعاليت‌هاي شركت و ثبت و نگهداري منظم مستندات با توجه به حضور در بازارهاي جهاني و افزايش صادرات علي‌الخصوص به كشورهاي پيشرفته، مديريت شركت مصمم به اجراي پروژه ايزو و اخذ گواهي‌نامه بين‌المللي آن گرديد و بنابراين شركت توانست در اسفند ماه سال 78 گواهي‌نامه ISO-9001 را از موسسه QMI كانادا دريافت نمايد.

 

محصولات توليدي شركت پاكسان

1)     صابون:

صابون دستشويي عروس و اركيد و گلنار و سيو

صابون رخت‌شويي گلنار

صابون حمام گلنار و صابون بچه اركيد و صابون گليسرينه

2)     خمير‌دندان:

خميردندان تيوپي و پمپي پونه

خميردندان لامينيت و دو رنگ پونه

خميردندان آلومينيومي نسيم و پونه و اركيد و ژل پونه

3)     مايعات:

مايع ظرفشويي گلي و برف و مايع ظرفشويي بوف و مهناز و مكسل‌پوش و مايع آنتي‌باكتريال، مايع دستشويي اركيد با اسانس موز و سيب و توت‌فرنگي

مايع سفيد‌كننده برف، مايع نرم‌كننده لباس برف

مايع ماشين‌لباسشويي سپيد

4)     شامپو:

شامپو شبنم چرب و خشك و معمولي – شامپو گياهي شبنم

شامپو اركيد و شامپو بچه اركيد

شامپو گياهي نسيم

5)     پودر:

پودر لباسشويي دستي برف

پودر ماشين‌لباسشويي سپيد

پودر كفشويي برف و رخشا

6)‌ محصولات صنعتي: اسيد چرب يك تقطيره، اسيد چرب دو تقطيره، اسيد چرب سويا اسيد استئاريك، اسيد سولفونيك، گليسرين، رزيديو، كوكونات دي اتانول آميد – تگزاپون صدفي، فوم حفاري، سوپكس.

7) انواع جعبه كه جهت بسته‌بندي محصولات شركت مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

8) توليدات بطري جهت بسته‌بندي بعضي از محصولات شركت.

برخي از اين محصولات علاوه بر تامين مصارف پاكسان به ساير شركت‌ها نيز عرضه مي‌گردد و در صنايع بهداشتي، دارويي، نظامي، لاستيك‌سازي، ريخته‌گري، حفاري چاههاي نفتي، رنگ‌سازي، توليد خوراك دام و آرايشي مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

سورفكتانت‌ها يا مواد فعال سطحي: (Surfactant)

هر ماده يا تركيبي كه پس از انحلال در آب، محلول‌هاي آبي يا حلال، كشش سطحي مايع يا كشش سطحي بين دو مايع را تغيير دهد (معمولاً كم مي‌كند) ماده فعال‌كننده سطحي يا سورفكتانت ناميده‌مي‌شود.

سورفكتانت‌ها از نظر ساختمان شيميايي اغلب از مولكول‌هاي بلندي تشكيل شده‌اند كه يك طرف مولكول از يك رشته يا زنجير بلند چربي دوست (ليپوفيل) يا دافع آب (هيدروفوب) تشكيل شده كه به علت تجانس و شباهت ساختماني در روغن‌ها و چربي‌ها محلول بوده و به طرف آنها كشيده‌ مي‌شود، در انتهاي ديگر مولكول يا در طول رشته بلند مولكولي يك يا چند گروه آبدوست (هيدروفيل) وجود دارد كه به علت خاصيت پلاريته و تجانس در آب محلول بوده و به طرف آب و محلول‌هاي آبي كشيده مي‌شود. بدين طريق برحسب طبيعت و ساختمان شيمي فيزيكي هريك از دو قسمت مولكول و به ويژه طرز اتصال گروه هيدروفيل به رشته ليپوفيل و يا محل قرار گرفتن گروههاي هيدروفيل نسبت به رشته هيدروفوب خواص اين مواد كاملاً تغيير مي‌كند و برحسب آنكه كداميك از خواص شيميايي فيزيكي آنها بر خواص ديگر غلبه داشته باشد آن را جزء دسته خاصي قرار داده و در كاربردهاي مخصوص از آن استفاده مي‌كنند.

سورفكتانت‌ها را مي‌توان براساس ساختمان شيميايي، خواص فيزيكي، خواص شيميايي، انحلال در آب يا حلال‌ها، بارالكتريكي يون‌ها، كاربرد و يا ساير خواص و اثر آنها طبقه‌بندي نمود.

مصرف‌كنندگان، سورفكتانتها را براساس كاربرد آنها رده‌بندي مي‌نمايند.

دو نوع رده‌بندي بيش از ساير رده‌بندي‌ها مورد توجهند:

الف) رده‌بندي مواد موثر سطحي براساس نحوه اثر و موارد استعمال:

در اين رده‌بندي سورفكتانت‌ها برحسب خاصيت و اثر غالب در دسته‌هاي زير قرار مي‌گيرند:

ا) زداها (Detergents)                               5) متفرق‌كننده‌ها (Dispersants)

2) خيس‌كننده‌ها (Wetting agents)               6) معلق‌نگهدارنده‌ها (Suspending agents)

3) مواد مولد كف (Foaming agents)            7) نافذها (Penetrant)

4) امولسيون‌كننده‌ها (Emulsifiers)              8) حافظ‌هاي كلوئيدي (Colloid protectors)

ب) رده‌بندي براساس ساختمان شيميايي:

بسياري از خواص شيمي فيزيكي و حتي كاربردي تانسيواكتيوها (موادي كه كشش سطحي را كاهش مي‌دهند) به ساختمان شيميايي اين مواد مربوط مي شود لذا رده‌بندي براساس ساختمان شيميايي اين اجسام جوابگوي بسياري از اين مسائل است و در ساختمان شيميايي اين اجسام يك يا چند گروه آبدوست قطبي و يك رشته چربي دوست غيرقطبي وجود دارد. به طور كلي سورفكتانتها را بر حسب بار يوني در رشته چربي دوست رده‌بندي كرده‌اند و سپس هر رده را برحسب طبيعت گروه هيدروفيل دسته‌بندي نموده و برحسب نوع اتصال بين گروه هيدروفيل و هيدروفوب طبقه‌بندي مي‌نمايند.

بنابراين شرح مهم ترين رده‌هاي مواد موثر سطحي به ترتيب زير مي‌باشند:

سورفكتانت‌هاي آنيوني، كاتيوني، آمفوتريك و غيريوني

سورفكتانت‌هاي آنيوني (Anionic)

روش شكستن صابون (جدا كردن اسيد چرب آن)

مقدار حدوداً 60 گرم صابون را رنده مي‌‌كنيم و داخل بشر مي‌ريزيم و به آن مقداري آب اضافه مي‌كنيم و بشر را روي هيتر قرار مي‌دهيم تا صابون خوب حل شود. سپس مقداري متيل اورانژ و اسيدسولفوريك 1 به 4 به آن اضافه مي‌كنيم تا رنگ محلول قرمز شود. حال بشر را حرارت مي‌دهيم تا كمي بجوشد. در حين جوشيدن محلول، اسيد چرب جدا شده روي محلول قرار مي‌گيرد. بعد از اين مدت محلول را براي جداسازي و تصفيه اسيد چرب به دكانتور منتقل مي‌كنيم. فاز پايين را دور مي‌ريزيم و فاز بالايي را 3-2 بار با اترنفت و آب مقطر داغ شستشو مي‌دهيم. هربار كه آب مقطر و اترنفت را اضافه مي‌كنيم، دكانتور را خوب تكان مي‌دهيم و شير دكانتور را باز مي‌كنيم  تا گاز ايجاد شده خارج گردد. (اين در حالي است كه خروجي دكانتور روبه بالا قرار دارد و سرپوش آن در دست قرار دارد تا گاز ايجاد شده خارج گردد) در آخر فازي كه داخل دكانتور باقي‌مانده (فاز بالايي) را صاف مي‌كنيم. (مقداري كلريدكلسيم را به عنوان خشك‌كننده داخل كاغذ صافي قرار مي‌دهيم و بعد صاف مي‌كنيم.)

 

 

 

خريد

 


برچسب: گزارش كارآموزي آز كنترل كيفيت صابون در شيمي كاربردي، گزارش كاراموزي آز كنترل كيفيت صابون در شيمي كاربردي، كاراموزي آز كنترل كيفيت صابون در شيمي كاربردي، كارورزي آز كنترل كيفيت صابون در شيمي كاربردي، دانلود گزارش كارآموزي آز كنترل كيفيت صابون در شيمي كاربردي، آز كنترل، كيفيت صابون، شيمي كاربردي،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۶ تير ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۲۳:۳۷ توسط:اميد ترابي موضوع:

گزارش كارآموزي آسفالتفورفورال درشركت نفت ايرانول،پالايشگاه روغن سازي تهران

دسته: گزارش كار آموزي و كارورزي
فرمت فايل: doc
حجم فايل: 49 كيلوبايت
تعداد صفحات فايل: 39

گزارش كارآموزي آسفالتفورفورال درشركت نفت ايرانول،پالايشگاه روغن سازي تهران در 39 صفحه ورد قابل ويرايش

خريد

گزارش كارآموزي آسفالت-فورفورال درشركت نفت ايرانول،پالايشگاه روغن سازي تهران در 39 صفحه ورد قابل ويرايش 

خوراك اين بخش به نام            از برج تقطير پالايشگاه تهران به مقدار  5000 شبكه در روز تامين مي شود. اين بخش وظيفه جداسازي  آسفالت خشك از روغن DAO(Deasphalted oil) را كه روغني با ويسكوزيته بالا و بسيار گران قيمت است دارد. آسفالت خشك نيز كه بسيار با ارزش و گران قيمت است نهايتاً به صورت جامد وارد بازار مي شود. به صورت كلي عملكرد واحد PDA به دو مرحله تقسيم مي‌شود: در مرحله اول با حضور حلال مربوطه (پروپان) آسفالت و روغن جدا مي ‌شوند مرحله بعد كه بخش اعظم اين بخش را تشكيل مي‌دهد شامل بازيافت حلال پروپان از روغن و آسفالت است.

 

Vacuum

Bottom

خوراك توسط پمپ چرخدنده‌اي 5001 gear pump از مخزن  V-5002 (vessel) يا در حالت خاص مستقيماً از زير برج  تقطير درخلا به مخزن يكنواخت كننده V-lll5 وارد مي شود. وظيفه اين مخزن علاوه بر يكنواخت سازي جريان و جلوگيري ازتلاطم بيش از حد اين است كه به ما اين امكان را مي‌دهد تا اولاً از بكارگيري يك پمپ قوي به جاي P-5001  جلوگيري شود و ثانياً از قرارگرفتن به صورت سري جلوگيري شود. در اين مخزن يك كنترل كننده سطح Level indicator) controllev ( LIC- 1101  قرار دارد وقتي ارتفاع به مقدار لازم رسيد دريچه خروجي را باز مي كند همچنين در اين Vessel دو شاخه عبوري Steam  وجود دارد كه روغن در مجاورت لوله‌هاي بخار مافوق گرم تا  95 درجه گرم مي‌شود. تا حركت آن درمسير راحتتر انجام شود خوراك خروجي از V-1115 توسط پمپ lll2 كه آن نيز يك gear pump است به مبدل آب گرم E- ll01 Exchanger مي رود قبل از رسيدن خوراك به مبدل جريان توسط يك شير كنترل  تنظيم مي شود (FRC 1101) اگر جريان ورودي به پمپ كاهش يابد شير كنترل باز شده مقداري از جريان خروجي پمپ به قبل از پمپ  باز مي‌گردد از آنجا كه اين پمپها براي مواد با ويسكوزيته بالا طراحي شده اند و يكطرفه مي‌باشند بايد دقت كرد كه حتماً خروجي پمپ باز باشد. همچنين خود پمپ توسط بخار 60 پوندي گرم مي شود تا از ماسيدگي روغن كه  در اين لحظه داراي واكس- آسفالت و مواد آروماتيك است و به راحتي ماسيده مي‌شود جلوگيري كند. فشار در اين پمپ تا حدود (160-180) پوند بالا مي‌رود. دليل گرم كردن اوليه ما اولاً هوازدايي و ثانياً راحتتر شدن كار پمپ بود. سپس از E-ll01 شروع بر سردكردن خوراك مي‌كنيم ابتدا در E-ll01 به وسيله آب گرم 60o دماي آن را تقريباً تا 75 درجه پايين مي‌آوريم. علت استفاده از آب گرم اين است كه سردكردن ناگهاني روغن باعث بوجود آمدن واكس جامد و همچنين ماسيدگي آسفالت و روغن درمبدل مي‌شود در نتيجه بايد به آرامي خوراك را سرد كنيم.

از طرفي چنانچه درمبدل E-ll01 آن را خنك نكنيم به محض ورد پروپان در دماي بالا آسفالت جدا شده به مسير مي‌چسبد و باعث مسدود شدن آن مي شود.

پس از عبور خوراك از E-ll01 به مقصود پايين آمدن ويسكوزيته و راحتي كار جداسازي يك شاخه پرويان به نسبت يك به يك به خوراك مي‌زنيم از آنجا كه دما براي ورود به مخزن جدا ساز V-ll01  (extractor) هنوز بالا است نخست آن را وارد مبدل كرده و سپس وارد extractor مي‌كنيم. extractor داراي 26 سيني بصورت ناواداني مي‌باشد و شماره سيني‌ها از بالا به پايين است خوراك به سيني 9 و 13 و پروپان به سيني 21 و 26 كه در انتها قرار دارد وارد مي ‌شوند حلال پروپان ثانويه ورودي به extractor كه وارد سيني هاي 24 و 26 مي شود حلال با نسبت يك به خوراك است. حلال بخار شده به سمت بالا و خوراك به سمت پايين حركت مي‌كنند حلال ذرات روغن را در خود حل كرده به بالا مي برد، آسفالت جدا شده از روغن كه در پروپان كم تر مي‌شود و سنگين است به پايين اكستراكتور آمده از آنجا خارج مي‌ شود. روغن خروجي نيز از بالا خارج مي‌شود %70 حلال ما از بالا با روغن و %30 حلال همراه آسفالت از پايين خارج مي‌شود.

در داخل extractor4 مسير 3 شاخه‌اي بخار مافوق گرم كنترل دماي بالا و پايين extractor وجود دارد تا شيب حرارتي موجود در اين وسل (Vessel)  را حفظ كند دماي بالاي extractor تقريباً 70oC  دماي پايين آن تقريباً  است علت اصلي جدا شدن روغن از آسفالت همين شيب حرارتي و استفاده از دماي جوش محلول پروپان و روغن است.

همچنين در بالاي (اكستراكتور) شير اطمينان قرار  دارد كه چنانچه فشار از 32 باربالاتر رود شير اطمينان باز مي شود تا فشار كاهش يابد هدف ما نگه داشتن فشار در حدود تقريباً 30 بار است.

عمل بازيافت حلال بوسيله گرم كردن محلول و سپس پايين آوردن فشار جزئي  بخار با  استفاده بخار آب و پايين آوردن فشار سيستم انجام مي‌گيرد.

جدا سازي پروپان از آسفالت

آسفالت همراه پروپان از پايين  (V-1101)  extractor tower بوسيله پمپ P1111 بعد از عبور از شير كنترل FRC- ll03 كه مقدار جريان مايع خروجي از ته اكستركتور را كنترل مي‌كند وارد كوره 1101 مي شود. وظيفه control valve قرار گرفته در انتهاي اكستراكتور (FRC-1103) اين است كه level آسفالت ته extractor را كنترل كند. و چنانچه جريان كم شود ازبعد از پمپ P-llll مقداري جريان را به پايين extractor برگرداند دماي آسفالت و پروپان در كوره به o260 مي‌رسد در پمپ p-llll فشار تا 200 GPM بالا رفته بود. در كوره يك TC (كنترل كننده‌ دما) وجود دارد كه چنانچه دما پايين بيايد فرمان مي دهد كه گاز بيشتري وارد كوره براي سوختن شود آسفالت در ديواره كوره جريان پيدا كرده و در تماس مستقيم با شعله در جريان نيست آسفالت بعد از خروج وارد و V-1107 با نام               مي‌شود . در گذشته ماده‌اي به نام آنتي فوم به مسير بعد از كوره اضافه مي شده كه پف و موم آسفالت را بگيرد اما از آنجا كه ما امروزه نمي‌توانيم اين ماده را در كشور توليد كنيم لذا آسفالت از كناره V-ll07 به درون آن سرازير مي شود و در اينجا فوم آن گرفته شده و گازها از بالاي فلش درام و آسفالت همراه با مقداري حلال از پايين آن خارج مي شوند.

طريقه شستن فيلتر:

ابتدا مبدل حرارتي را با باز كردن خطSteam  و خط Solvent وارد سرويس مي‌كنيم در اين تبادل solvent تا دماي 60-80 درجه گرم مي شود به ترتيب ابتدا solvent سرد برگشتي و feed و نيز كمپرسور و black Valve را مي بنديم و شير ورودي Solvent داغ به فيلتر را در حد يك دقيقه باز مي‌‌كنيم سپس solvent گرم را بسته ابتدا كمپرسور و black Value  را باز مي‌كنيم بعد solvent سرد و feed را. در اين كار solvent گرم وظيفه شستن تمام مواد باقيمانده را انجام مي‌دهد در اين حالت در درون فيلتر تغييردمايي از تا الي  داريم كه نشانگر مقاومت بالاي سيستم در برابر تغيير دماي ناگهاني است در اين ميان يكي از پمپهاي مربوط به موم را خاموش مي‌كنيم تا آزاد نكند و فشار موم را داشته باشيم. سپس مواد شوينده را كه در تانكي دخيره شده‌‌اند به كمك دو پمپ به سير feed بر مي‌گردانيم تعداد دفعات شستشوي فيلتر بستگي به نوع feed ما دارد مثلاً براي DAO در يك روز 5-4 بار هر فيلتر شستشو مي شود و براي روغن 10 شايد حتي يكبار هم نشود زمان شستشو از اتاق كنترل با توجه به فشار value black و ورودي موم به پمپ مشخص مي‌ شود.

براي DAO ما از پمپ 1326 استفاده نمي‌كنيم از پمپ 1319 استفاده مي كنيم و حلال ثانويه نيز نمي‌زنيم.

 

توضيحي بر مسير solvent:

گاز حلال كه از مسير خارج شده و به صورت Dry در آمده  در مخزنDry قرار داشته و دمايي بين 45-50 درجه دارد در نتيجه براي استفاده مجدد بايد دماي آن را تا 20 درجه پايين آوريم. سپس آن را وارد دو چيلر پروپان كرده در چيلر اول تا +4 و در چيلر دوم تا –17 سرد مي‌كنيم اين چيلرها به صورت مبدل تيوب و tube & Shell   است و در آن پروپان فيلتر شده روغن و آب احتمالي موجود در آن گرفته مي شود حلال خالص به عنوان FR 76,80 وارد پايين فيلترها مي شود در صورتيكه reciever از سرويس خارج باشد، يا سطح آن پايين باشد. به  عنوان حلال ثانويه تزريق مي‌شود.

توضيحي برمسير gasblanket

از آنجا  كه وجود اكسيژن و برخورد آن با حلال مي‌تواند باعث آتش سوزي شود نبايد در طول مسير اين دو با هم در ارتباط باشند لذا ما در مسير از گاز طبيعي كه اكسيژن آن را سوزانده‌ايم استفاده مي‌كنيم. بدين ترتيب كه ابتدا دركوره 1303  گاز طبيعي را سوزانده وارد يك مخزن جنبي مي‌كنيم و در آنجا ذخيره سازي مي‌شود. از آنجا اين گاز در سر تا سر شبكه توزيع مي شود در فيلترها، مخازن و … براي جلوگيري از ورود  هوا بايد فشار اين گاز از فشار هوا بيشتر باشد بدين منظور در انتهاي مسير آن راوارد كمپرسور دو مرحله اي 1306 مي‌كنيم و نهايتاً پس از عبور از صافي مجدداً به مسير برمي‌گردانيم.

فهرست

عنوان ................................................................................................................... صفحه

واحد آسفالت گيري (PDA)................................................................................... 1

واحد فورفورال .................................................................................................... 12

واحد موم گيري (M.E.K)...................................................................................... 20

واحد هيدروژن زدايي (H.F.U)................................................................................. 31        

 

 

خريد

 


برچسب: گزارش كارآموزي آسفالت-فورفورال درشركت نفت ايرانول،پالايشگاه روغن سازي تهران، گزارش كاراموزي آسفالتفورفورال درشركت نفت ايرانول،پالايشگاه روغن سازي تهران، كاراموزي آسفالتفورفورال درشركت نفت ايرانول،پالايشگاه روغن سازي تهران، كارورزي آسفالتفورفورال درشركت نفت ايرانول،پالايشگاه روغن سازي تهران، دانلود گزارش كارآموزي آسفالتفورفورال درشركت نفت ايرانول،پالايشگاه روغن سازي تهران،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۵ساعت: ۰۲:۵۸:۴۰ توسط:اميد ترابي موضوع:

دانلود مستقيم گزارش كار آز مدارهاي الكتريكي

دسته: گزارش كار آموزي و كارورزي
فرمت فايل: doc
حجم فايل: 48 كيلوبايت
تعداد صفحات فايل: 12

گزارش كار آز مدارهاي الكتريكي

 

خريد

گزارش كار آز مدارهاي الكتريكي

آزمايش شماره :1

موضوع آزمايش: بررسي قانون اهم ، قوانين ولتاژها وجريانهاي كرشهف ، قوانين تقسيم ولتاژوتقسيم جريان

1-1: بررسي قانون اهم

مدارشكل 1-1 را روي برد بسته وبا تغيير منبع ولتاژ مطابق جدول زير  جريان را توسط آمپرمتر اندازه گيري كرده و در جدول يادداشت كنيد. منحنيتغييرات جريان بر حسب ولتاژ را رسم كنيد.

روش آزمايش:  

مقاومت يك كيلو اهم را درمدار قرار ميدهيم و در ولتاژهاي 1 تا 10 امتحان مي كنيم كه جريان آن را روي آمپرمتر به دست مي آوريم.

E

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1

E(V)

10/25

9/18

8/12

7/14

6/04

5/12

4/12

3/02

2/08

00/98

I (MA)

 10/20  9/18   8/12   7/14   6/04   5/12   4/12     3/02

2/08     00/9

:2-1 بررسي تقسيم ولتاژ و ولتاژ كرشهف ((KVL

مدار شكل2-1 را ببنديد.ولتاژ دو سر هر يك از مقاومت ها را توسط ولتمتر اندازه گيري نماييد و در جدول يادداشت كنيد . سپس افت ولتاژ هر يك از مقاومت ها را با افت ولتاژ بدست آمده از قانون تقسيم ولتاژ مقاومت هاي سري مقايسه نموده و قانون ولتاز كرشهف را تحقيق نماييد.

E=10V

مقاومت كل در جريان كل ضرب مي شود

جريان كل=1/28

 

 

I

 

7/23

1/56

1/28

10

مقدار اندازه گيري شده

7/167

1/536

1/28

9/971

مقدار محاسبه شده

:3-1 بررسي تقسيم جريان در شاخه هاي موازي و قانون جريان كرشهف((KCL

مدار شكل 3-1 را ببينيد . جريان هر كدام از مقاومت ها را توسط آمپر متر اندازه گيري نماييد و در جدول يادداشت كنيد . سپس جريان هر يك ازمقاومت ها را با جريان بدست آمده از قانون تقسيم جريان مقاومت هاي موازي مقايسه نموده و قانون جريان كرشهف را تحقيق نماييد.

 

خريد

برچسب ها : گزارش كار آز مدارهاي الكتريكي , گزارش كار آز مدارهاي الكتريكي


برچسب: دانلود گزارش كار آز مدارهاي الكتريكي، گزارش كار آز مدارهاي الكتريكي،
ادامه مطلب
امتیاز:
بازدید:
+ نوشته شده: ۲۵ تير ۱۳۹۵ساعت: ۰۲:۵۷:۲۴ توسط:اميد ترابي موضوع: